Ceniony aktor filmowy i teatralny, autor muzyki oraz tekstów piosenek, jeden z najpopularniejszych aktorów swojego pokolenia - Zbigniew Zamachowski na scenie i przed kamerą gości od czterech dekad.
Jubileusz pracy artystycznej aktor uczci w Krakowie. Uroczysty benefis, podczas którego na jednej scenie wystąpią przyjaciele Zamachowskiego: m.in.: Magda Umer, Dorota Miśkiewicz, Piotr Polk, Marek Napiórkowski, Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau, Wojciech Malajkat odbędzie się 4 listopada w ICE Kraków. Za oprawę muzyczną wydarzenia odpowiadać będzie wieloletni akompaniator Zbigniewa Zamachowskiego, Roman Hudaszek. Na scenie pojawi się także Grupa MoCarta.
- Jesteśmy przekonani, że ten wieczór będzie wzruszającą podróżą, zabarwioną wieloma akcentami humorystycznymi, wypełnioną znanymi melodiami, tekstami najlepszych pisarzy i poetów oraz wykonaniami cenionych artystów. Wszystko zaprezentowane w lekkiej i zabawnej formie, przywołującej najlepsze tradycje benefisów artystów – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.
Jubileuszowy koncert Zbigniewa Zamachowskiego poprowadzi Artur Andrus. Bilety dostępne już dziś na platformie internetowej ebilet oraz biletyna, a także w Filmotechnice.
Mały Rycerz, Shrek, Leopold
Przed kamerą debiutował jako Rysiek, nastolatek na gigancie, w „Wielkiej majówce” komedii Krzysztofa Rogulskiego w 1981 roku. Od tego czasu publiczność telewizyjna i kinowa mogła go oglądać w dziesiątkach ról, którymi udowadniał, że talentu aktorskiego mu nie brakuje.
Na planach filmowych uznanych reżyserów stworzył postaci, które zapadły w pamięć widzów, ale nawet epizodyczne pojawienie się w filmowych fabułach Zamachowski zamienia w mini role. Znany z ról w filmach m.in.: Kazimierza Kutza ("Zawrócony"), Krzysztofa Kieślowskiego ("Dekalog 10", "Trzy kolory: Biały") oraz Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Jacka Bromskiego, Filipa Bajona i Roberta Glińskiego.
Obok kultowych ról filmowych, w historii kinematografii zapiszę się także postaci, którym Zamachowski użyczył głosu, jak choćby Shrek. Najmłodsi widzowie znają jego głos z takich produkcji jak: „Gdzie jest Dory?”, „Miś Yogi”, „Muminki w pogoni za kometą” czy „Mowgli. Legenda dżungli”, ale głosu użyczył w kilkudziesięciu tytułach.
Popularność z pewnością przyniosły mu role filmowe i telewizyjne, jednak i publiczność teatralna wielokrotnie mogła, an różnych scenach, docenić kunszt aktorski Zamachowskiego. W 1983 roku zadebiutował jako kompozytor w spektaklu „Bal manekinów” Bogdana Michalika w Teatrze Studyjnym`83 w Łodzi. Grał u Jerzego Grzegorzewskiego, Kazimierza- Kutza, Wojciecha Malajkata, Agnieszki Glińskiej. W teatrze bywa nazywany mistrzem epizodów.
W Krakowie można zobaczyć na żywo aktora wcielającego się w postać Leopolda Kozłowskiego, „ostatniego klezmera Galicji” w przedstawieniu Krzysztofa Jasińskiego „Leopold” w Teatrze Stu.
Mówiąc o artystycznej działalności Zamachowskiego, nie sposób nie wspomnieć o wokalnych popisach artysty, którym także potrafił nadać charakterystyczny rys.
Gdy nadchodzi czas 40–lecia pracy artystycznej, nie można zrobić nic innego, jak tylko to uczcić! Zbigniew Zamachowski, człowiek-orkiestra będzie świętował!
Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV
