Każdy, kto wędrował turystycznymi szlakami Beskidu, wie, że niewiele w nim miejsc, z których rozciągałyby się wspaniałe panoramy, jakich doświadczamy choćby w Bieszczadach czy Małych Pieninach. Szczyty Beskidu Niskiego porośnięte są lasami i brak tu w wyższych partiach polan, które stanowiłyby naturalne platformy widokowe. By temu zaradzić, do wspólnego działania zabrali się członkowie Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Wysowej-Zdroju „Przekrocz Granice” i Nadleśnictwo Łosie, które ma pod swoją pieczą lasy w okolicy Wysowej.
Panoramy na Beskid Niski
By wyjść naprzeciw turystom powstały w okolicy Wysowej odwiedzanej nie tylko przez kuracjuszy trzy platformy widokowe. Widok z nich to wielka atrakcja, bo pierwszy raz odsłoniły się panoramy, dzięki którym można podziwiać nie tylko odległe miejsca, ale też te bliskie, w których bardzo dawno nie ingerował człowiek.
- Te obiekty powstały dzięki ścisłej współpracy Nadleśnictwa Łosie z lokalnym stowarzyszeniem Przekrocz Granicę w Wysowej Zdroju - podkreśla Bartłomiej Sołtys, nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie. - Jest to części dużej koncepcja związanej z organizacją imprezy biegowej w Wysowej, Festiwalu Pustelnika, który odbyła się już po raz drugi i będzie kontynuowana - dodaje.
Platformy widokowe na terenie Nadleśnictwa Łosie ulokowano w 3 miejscach. Pierwsza lokalizacja, z której przy sprzyjającej pogodzie otwiera się wspaniała panorama na Tatry, zlokalizowana jest pod Jaworzynką, a dokładnie w miejscu pomiędzy tym szczytem a sąsiednim Obyczem. Kolejna platforma znajduje się na szczycie Jaworzynki, a widok z niej to przełęcz Regetowską i Jaworzyna Koniecznieńską. Oczywiście dostrzec można też wschodnią część Beskidu Niskiego, a wprawne oko poprowadzi turystę również na słowacką stronę tych gór. Trzecia platforma usytuowana jest na Jaworzynie Konieczniańskiej i poza góra można z niej również obserwować zbiornik w Klimkówce.
Dodatkowym atutem każdego z tych miejsc są też tablice informacyjne z których można się dowiedzieć jakie szczyty mamy przed sobą.
Jak odnaleźć platformy w Beskidzie Niskim
- Trasy prowadzące na platformy mają swój początek w parku zdrojowym w Wysowej, gdzie można znaleźć specjalne słupki nawigacyjne, które są oznakowane czerwoną lub niebieską strzałką - instruuje Bartłomiej Sołtys. - Jeżeli będziemy podążać za słupkami z czerwonym znaczkiem, pokonamy trasę półmaratonu z Festiwalu Pustelnika. Właśnie na niej trafimy na wszystkie trzy platformy - dodaje.
Trasa oznaczona kolorem niebieskim to górki maraton i nią również możemy wędrować z parku w Wysowej, nawigując się właśnie słupkami oznakowanymi logotypami stowarzyszenia i nadleśnictwa oraz niebieską strzałką. Obydwie trasy nie są znakowane znanymi wszystkim oznakowaniami tras turystycznych stanową jednak świetne ich uzupełnienie w okolicy Wysowej.
- Zachęcamy do wędrowania przez tereny Nadleśnictwa Łosie, eksplorację lokalnych lasów i podziwianie zasobów przyrodniczych naszych terenów - mówi nadleśniczy. - Platformy widokowe na pewno ułatwią zobaczenie Beskidu Niskiego z zupełnie nowej perspektywy, bo dotąd w miejscach, gdzie powstały nie było za bardzo możliwości podziwiania krajobrazów, a dzięki platformom udostępniliśmy widok dla turystów - kończy.