Program realizowany jest w Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie przy ul. Wielickiej 267 na Dziennym Oddziale Rehabilitacji.
- Program profilaktyki i rehabilitacji dysfunkcji narządu ruchu dla mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków”, podobnie jak inne programy polityki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej, wpłynie na poprawę dostępności do rehabilitacji, a także pozwoli na objęcie uczestników kompleksową opieką, co powinno przełożyć się na podniesienie jakości życia oraz poprawę stanu funkcjonalnego uczestników - ocenia małopolska konsultant w dziedzinie fizjoterapii Magdalena Wilk-Frańczuk.
Z programu mogą skorzystać wszyscy dorośli mieszkańcy Krakowa, którzy mają rozpoznaną dysfunkcję narządu ruchu związaną z chorobami przeciążeniowymi narządu ruchu, zmianami zwyrodnieniowymi stawów, zespołem bólowym kręgosłupa lub amputacją.
Rehabilitacja trwa 4 tygodnie i obywa się przez 4 dni w tygodniu po 120 minut dziennie. Obejmuje zabiegi kinezyterapii, fizykoterapii oraz masażu leczniczego. W ramach tego pierwszego zabiegu wykonywane są różnego rodzaju ćwiczenia specjalistyczne i ogólnousprawniające, natomiast wśród zabiegów fizykoterapeutycznych jest na przykład hydroterapia, elektrolecznictwo, leczenie polem elektromagnetycznym, światłolecznictwo, termoterapia, krioterapia miejscowa czy balneoterapia.
Do udziału w programie pacjentów kwalifikują lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji oraz fizjoterapeuta. Każdy otrzymuje indywidualny harmonogram rehabilitacji, dostosowany do potrzeb i sprawności fizycznej.
Uczestnicząc w programie pacjent może liczyć także na kontrolne porady lekarskie i fizjoterapeutyczne, modyfikację programu postępowania rehabilitacyjnego, a także w zależności od potrzeb przedłużenie czasu rehabilitacji do 8 tygodni.
Po zakończeniu programu rehabilitacyjnego i edukacyjnego uczestnik otrzymuje wypis z oddziału rehabilitacji dziennej z zaleceniami dalszego postępowania.
Zainteresowani mogą się zapisywać dzwoniąc pod numer tel. 12 44 67 527, czynny w poniedziałki i czwartki w godz. 10-18 oraz wtorki, środy i piątki w godz. 7.30-15.30. Szczegółowe informacje dotyczące programu można znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Centrum Opieki.
Polska pierwsza w rankingu CNN
