Ludzki strach jest zaraźliwy

Zespół założył 13 grudnia 1983 roku, wieczorem, we wtorek, w trolejbusie linii Piaseczno – Warszawa, Piotr Klatt grający wcześniej w Lizakach Policyjnych i Lalkach Kaliguli (wokalista, gitarzysta, autor tekstów, dziennikarz muzyczny). Oficjalnie zespół po raz pierwszy zaprezentował się na żywo 5 sierpnia 1985 roku na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie przed ponad dwunastotysięczną publicznością. W zespole grał wtedy jeden ze współzałożycieli zespołu – Maciek Ochman, syn legendarnego śpiewaka operowego Wiesława Ochmana i ojciec popularnego dziś piosenkarza, Krystiana Ochmana.
Debiutancki album RE wydały w 1988 roku. Na płycie znalazły się m.in. "Stańcie przed lustrami", "List do Gertrudy Burgund" i "Mamy dla was kamienie" - kompozycje Artura Orzecha do tekstów Piotra Klatta (Orzech i Klatt to koledzy z jednej licealnej klasy). Największym sukcesem zespołu był album "Poganie! Kochaj i obrażaj!" z 1992 roku zawierający m.in. dwie niebywale popularne do dzisiaj kompozycje Piotra Klatta – "Jedwab" i "Wesołych Świąt". W "Jedwabiu" pojawiła się nieznana wtedy szerszej publiczności Edyta Bartosiewicz. Piosenka przez wiele tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu Listy przebojów Programu 3.
Potem popularność Róż Europy przygasła. Piotr Klatt i Artur Orzech zrobili karierę w polskich mediach. Na początku XXI wieku zatęsknili jednak za graniem muzyki i reaktywowali formację. Ta inkarnacja przyniosła dwa albumy - "8" i "Zmartwychwstanie". O wiele większą popularnością niż nowe płyty cieszyły się koncerty Róż Europy. Dlatego zespół do dzisiaj chętnie podróżuje po Polsce z występami. Najbliższy z nich - w niedzielę 26 listopada w Radiu Kraków. Zespół wystąpi w składzie: Piotr Klatt, Artur Orzech, Grzegorz Korybalski, Bartosz Dębicki i Sebastian Górski. Koncert poprowadzi Tomasz Buszewski.