FLESZ - Polacy czytają więcej?

Książki znów wypożyczymy z biblioteki na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego obok Galerii Krakowskiej, przy ul. Królewskiej, otwarte będą także placówki na Osiedlu Bohaterów Września i przy ul. Teligi. Piątą wypożyczalnią, która teraz wznowiła działalność po długiej przerwie, jest Biblioteka Główna przy ul. Powroźniczej.
- Na razie z powodu epidemii mamy bardzo ograniczoną ofertę – zaznacza Izabela Ronkiewicz-Brągiel, Zastępca Dyrektora Biblioteki Kraków. – Udostępniamy czytelnikom wypożyczalnię książek i audiobooków, ale inne formy korzystania z biblioteki na razie niestety nie będą możliwe. Nie będziemy się spotykać, nie będziemy mogli korzystać z prasy, z pięknych miejsc do nauki i wypoczynku.
W każdej z uruchomionych placówek zostało zorganizowane stanowisko zwrotów, wydawania zamówień i rezerwacji. Czytelnicy nie mają wolnego dostępu do półek, dlatego dyrekcja zwróciła się z prośbą o sprawdzanie pozycji w katalogach online i internetowe lub telefoniczne zamawianie książek, by wybrane tytuły czekały na miejscu przygotowane do odbioru. - Starajmy się przebywać w bibliotece jak najkrócej i umożliwić sprawną obsługę użytkowników. Czytelnicy muszą być także przygotowani na komunikat w katalogu online mówiący o tym, że książka obecnie jest objęta kwarantanną – mówi Izabela Ronkiewicz-Brągiel.
Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Biblioteki Narodowej wypożyczone książki obowiązuje trzydniowy okres kwarantanny, w którym nie będzie możliwe ich wypożyczenie. Biblioteka Kraków zniosła za to limit pięciu wypożyczeń w danej filii, co oznacza, że użytkownicy z pustym kontem będą mogli skorzystać jednocześnie z 15 woluminów.
Wszystkie pięć placówek będzie czynnych w systemie dwuzmianowym - od poniedziałku do piątku od godz. 8.30 do 13, a następnie od godz. 14 do 19. Podczas godzinnej przerwy lokale będą przygotowywane na przyjęcie kolejnych czytelników.
- Możemy przystępować do powolnego, w ramach wszelkich środków ostrożności, otwierania bibliotek. W połowie miesiąca chcemy wznowić działalność w kolejnych 20 z 57 filii – zapowiedział Dyrektor Biblioteki Kraków Stanisław Dziedzic podczas otwarcia siedziby Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2, która w ostatnich latach przeszła gruntowny remont.
- Obiekt nie jest duży, ale tu każdy metr kwadratowy został zagospodarowany tak, by można było urządzić czytelnię dla dzieci i dla dorosłych oraz osobne informatorium znajdujące się na piętrze. W Bibliotece Głównej wygospodarowaliśmy miejsce także na pierwszy z serii Pokój Pamięci poświęcony prof. Jerzemu Pomianowskiemu – mówi Stanisław Dziedzic.
W odnowionej Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej zgromadzono księgozbiór liczący ponad 40 tysięcy woluminów. Pomieszczenia piwniczne zostały zagospodarowane na magazyny, na parterze znajduje się wypożyczalnia, a u góry m.in. wspomniany pokój pamięci oraz czytelnia. Na przestrzeni prawie 5 lat remont budynku kosztował ponad 2 mln zł. - Z uwagi na to, że budynek jest obiektem zabytkowym, wszystko było robione pod nadzorem konserwatora. Również nowe elementy wyposażenia staraliśmy się dostosować do historycznego wystroju – zwraca uwagę Zastępca Dyrektora Biblioteki Kraków Halina Szłapa, która koordynowała prace związane z odnawianiem obiektu.
Remont biblioteki rozpoczął się w 2015 roku i trwał do końca 2019. Na początku tego roku urządzano pomieszczenia, a placówka miała zostać uruchomiona 12 marca – w dzień, kiedy wprowadzono środki ostrożności związane z epidemią koronawirusa.
- Co wkurza kierowców?
- Ile zarabiają pracownicy służby zdrowia? LISTA PŁAC
- Kraków. Miejskie inwestycje opóźnione przez koronawirusa?
- Tatry. Dolina Chochołowska jest pełna krokusów [ZDJĘCIA]
- Koronawirus. Policjanci kontrolują nawet na dziełach sztuki!
- Jak przeżyć domową kwarantannę, żeby nie zwariować? [MEMY]