Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieg Lokalny Tropem Wilczym w Rabsztynie już w niedziele. Na linii startu stanie ponad 150 sportowców. Zobacz zdjęcia

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Bieg Lokalny Tropem Wilczym w Rabsztynie ruszy na początku marca
Bieg Lokalny Tropem Wilczym w Rabsztynie ruszy na początku marca Paweł Mocny
W najbliższą niedzielę w Rabsztynie koło Olkusza odbędzie się tegoroczna edycja Biegu Lokalnego Tropem Wilczym. Uczestnicy biegu głównego oraz marszu nordic walking pokonają trasę o długości około siedem kilometrów. Podobnie jak w ubiegłych latach nie zabraknie także biegu honorowego, którego uczestnicy przebiegną 1963 metry. Patronat nad wydarzeniem objęła Gazeta Krakowska.

Bieg Lokalny Tropem Wilczym w Rabsztynie już w niedziele

Już 3 marca z parkingu leśnego w Rabsztynie wyruszą uczestnicy kolejnej edycji Biegu Lokalnego Tropem Wilczym. Tak jak w ubiegłych latach wydarzenie zostanie zorganizowane przez: Stowarzyszenie OlkuszBiega, Stowarzyszenie Historyczne imienia Armii Krajowej w Olkuszu, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Nadleśnictwo Olkusz. Partnerem wydarzenia z kolei jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Sportowcy, którzy wezmą udział w biegu głównym pokonają około siedem kilometrów. Trasa będzie przebiegała przez tereny leśne. Na jej pokonanie uczestnicy będą mieli 1,5 godziny. Taki sam dystans przejdą uczestnicy marszu nordic walking. Nie zabraknie także biegu honorowego, który odbędzie się na dystansie 1963 metry,

Na ten moment swój udział w biegu zadeklarowało prawie 150 biegaczy. Zgłoszenia wpłynęły między innymi z Olkusza, Sławkowa, Dąbrowy Górniczej, Bukowna, Wieliczki, Tarnowa, Sosnowca, Jaworzna i Tarnowskich Gór.

Wydarzenie organizowane jest z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego głównym celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Żołnierze Wyklęci z ziemi olkuskiej

Gdy Armia Czerwona wkroczyła na ziemię olkuską w 1945 roku niemal natychmiast rozpoczęły się aresztowania działaczy podziemia niepodległościowego. Żołnierze Armii Krajowej nie pozostali, wobec tego bierni i ponownie przeszli do konspiracji. Tak było z oddziałem Edwarda „Lota” Kaziora, który wraz ze swoim kilkunastoosobowym oddziałem przeprowadzał akcje likwidacyjne i zaopatrzeniowe. Oddział został zdemobilizowany po częściowym rozbiciu go przez Urząd Bezpieczeństwa i zastrzeleniu „Lota” przez Milicję Obywatelską.

Na ziemi olkuskiej działały także struktury Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN). Na ich czele stał Adam Tarnowski. Polegały mu rozrzucone po powiecie komórki, których zadaniem było prowadzenie wywiadu i propagandy a także akcje zbrojne. Pod WiN-em działały także brygady wywiadowcze taka jak ta pod kierownictwem Józefa „Kukułki” /”Sewera” Lipy. Na przełomie 1948 i 1949 roku UB zastrzeliło Adama Tarnowskiego a masowe aresztowania zakończyły działalność organizacji.

W działalność konspiracyjną angażowała się także młodzież. Pod WiN-em działały także Młodzież Armii Krajowej i Armia Podziemna. Angażowali się oni głównie w kolportaż patriotycznych ulotek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska