Bieg Lokalny Tropem Wilczym w Rabsztynie już w niedziele
Już 3 marca z parkingu leśnego w Rabsztynie wyruszą uczestnicy kolejnej edycji Biegu Lokalnego Tropem Wilczym. Tak jak w ubiegłych latach wydarzenie zostanie zorganizowane przez: Stowarzyszenie OlkuszBiega, Stowarzyszenie Historyczne imienia Armii Krajowej w Olkuszu, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Nadleśnictwo Olkusz. Partnerem wydarzenia z kolei jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.
Sportowcy, którzy wezmą udział w biegu głównym pokonają około siedem kilometrów. Trasa będzie przebiegała przez tereny leśne. Na jej pokonanie uczestnicy będą mieli 1,5 godziny. Taki sam dystans przejdą uczestnicy marszu nordic walking. Nie zabraknie także biegu honorowego, który odbędzie się na dystansie 1963 metry,
Na ten moment swój udział w biegu zadeklarowało prawie 150 biegaczy. Zgłoszenia wpłynęły między innymi z Olkusza, Sławkowa, Dąbrowy Górniczej, Bukowna, Wieliczki, Tarnowa, Sosnowca, Jaworzna i Tarnowskich Gór.
Wydarzenie organizowane jest z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego głównym celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
Żołnierze Wyklęci z ziemi olkuskiej
Gdy Armia Czerwona wkroczyła na ziemię olkuską w 1945 roku niemal natychmiast rozpoczęły się aresztowania działaczy podziemia niepodległościowego. Żołnierze Armii Krajowej nie pozostali, wobec tego bierni i ponownie przeszli do konspiracji. Tak było z oddziałem Edwarda „Lota” Kaziora, który wraz ze swoim kilkunastoosobowym oddziałem przeprowadzał akcje likwidacyjne i zaopatrzeniowe. Oddział został zdemobilizowany po częściowym rozbiciu go przez Urząd Bezpieczeństwa i zastrzeleniu „Lota” przez Milicję Obywatelską.
Na ziemi olkuskiej działały także struktury Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN). Na ich czele stał Adam Tarnowski. Polegały mu rozrzucone po powiecie komórki, których zadaniem było prowadzenie wywiadu i propagandy a także akcje zbrojne. Pod WiN-em działały także brygady wywiadowcze taka jak ta pod kierownictwem Józefa „Kukułki” /”Sewera” Lipy. Na przełomie 1948 i 1949 roku UB zastrzeliło Adama Tarnowskiego a masowe aresztowania zakończyły działalność organizacji.
W działalność konspiracyjną angażowała się także młodzież. Pod WiN-em działały także Młodzież Armii Krajowej i Armia Podziemna. Angażowali się oni głównie w kolportaż patriotycznych ulotek.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tańce do białego rana podczas studniówki "Ekonomika" w Olkuszu
- Wkrótce ruszy przebudowa Rabsztyńskiej i Sikorki w Olkuszu
- Studniówka ZS nr 4 w Olkuszu, popularnej „Budowlanki”. Obecny był starosta. ZDJĘCIA
- W Wolbromiu uruchomiona została lodówka społeczna
- Tak postępują prace przy budowie pierwszej tężni solankowej w gminie Olkusz
- Ogromna inwestycja w powiecie olkuskim. Bukowno będzie miało zachodnią obwodnicę
