Binarowa. Przywrócili obrazowi wygląd z XVII wieku....

  Binarowa. Przywrócili obrazowi wygląd z XVII wieku. Wspaniałe polichromie odzyskują dawny blask

  Lech Klimek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Binarowa. Przywrócili obrazowi wygląd z XVII wieku. Wspaniałe polichromie odzyskują dawny blask
  1/5
  przejdź do galerii
  Kilka miesięcy ciężkiej pracy dało spektakularny efekt. Kościół w Binarowej znalazł się o krok bliżej swojego pierwotnego wyglądu.
  By zobaczyć ostanie efekty prac konserwatorskich w binarowskim kościele trzeba wspiąć się na chór. Tam, na ścianie, za organami, znajduje się polichromia pieczołowicie odnowiona przez specjalistów. Wspaniała świątynia w Binarowej powstała około 1500 roku, powoli zyskuje wygląd, jaki miała przed wiekami.

  - Została wzniesiona z drewna jodłowego w stylu późnogotyckim - opowiada ksiądz Bogusław Jurczak, proboszcz parafii.
  Jest ona cennym zabytkiem, wpisanym w 2003 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To dla nas wielkie zobowiązanie, więc ciągle staramy się prowadzić prace mające przywrócić jej pierwotny wygląd - dodaje.

  Ciągła renowacja i konserwacja znajdujących się w binarowskiej świątyni zabytków jest możliwa głównie dzięki pozyskiwaniu przez parafię środków zewnętrznych, głównie z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  - To właśnie ministerialne środki pozwoliły nam między innymi na odnowienie kolejnego fragmentu spośród wielu dzieł malarskich, które mamy w świątyni - mówi proboszcz. - W pracach uczestniczyła pani Gabriela Stawowiak, świetny konserwator zabytków z Nowego Sącza - dodaje.

  Fragment wszechobecnych w świątyni malowideł ściennych, które ostatnio odnowiono to scena Triumfu Mądrości Bożej. - Jak zawsze w takich przypadkach była to pełna konserwacja - relacjonuje konserwator. - Tego rodzaju prace nie polegają na prostym oczyszczeniu obrazu, ale przywróceniu w miarę możliwości jego pierwotnego wyrazu artystycznego- podkreśla.

  Gabrieli Stawowiak udało się w jednym z zagranicznych archiwów odnaleźć grafikę, która była podstawą dla wyobrażenia Triumfu Mądrości Bożej namalowanego na ścianie zachodniej nawy kościoła w Binarowej.

  - Ten pierwowzór powstał w Rzymie i datowany jest na 1599 rok - opowiada - To odkrycie pozwoliło nam przywrócić dziełu kształt, jaki miało w chwili powstania - dodaje pani konserwator.

  Niestety nie wiadomo kto jest autorem tego konkretnego fragmentu.

  - Można jednak przypuszczać, że to dzieło mistrzów, którzy w XVII wieku działali w pobliskim Bieczu - informuje konserwator.

  To jak w Binarowej pracowali konserwatorzy, określa się jako prace wręcz benedyktyńskie.

  - To może nie do końca tak - mówi z uśmiechem Gabriela Stawowiak . - Oczywiście to zajęcie żmudne i wymagające cierpliwości, ale chyba nie do końca monotonne. Odkrywanie prawdy o obrazie to dla nas zawsze fascynująca podróż w przeszłość - dodaje.

  Malowidło było od czasów powstania kilkakrotnie retuszowane. Teraz odwiedzający Binarową mogą podziwiać je w kształcie pierwotnym. Konserwatorzy odsłonili wszystkie nieautorskie przemalowania i uzupełnili brakujące fragmenty.

  - To piękna alegoryczna scena - podkreśla konserwator. - Jak większość malowideł w Binarowej jest zawartym w obrazach wykładem teologicznym dla wiernych - zaznacza.

  To oczywiście nie są ostatnie prace w binarowskiej świątyni.

  - Wiek i wartość historyczna kościoła sprawiają, że jest on pod stałą opieką konserwatorską - mówi ksiądz Bogusław Jurczak. - Nadal mamy sporo miejsc jeszcze nietkniętych konserwatorską ręką. Ciągle coś nam wychodzi, co wymaga pilnej interwencji. Jeśli tylko dostajemy dotacje z ministerstwa czy też innych źródeł, to każda złotówka jest dobrze wydawana. Można ją tak naprawdę zobaczy w efektach dotychczasowych prac, zwiedzając świątynię - dodaje.

  Czytaj najnowsze informacje z Gorlic i okolic

  WIDEO: Poważny program - odc. 5: kariera w Krakowie

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie???

  Krzyś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Binarowa czy Binczarowa?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce