Wielka rekonstrukcja Bitwy Radłowskiej. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Kiedy we wrześniu 1939 roku okazało się, że utrzymanie granic przed niemieckimi agresorami jest niemożliwe, zapadłą decyzja o odwrocie wojska w Małopolsce na prawy brzeg Dunajca. W tamtym kierunku zmierzali także uciekający przed frontem cywile.
Bitwa o Radłów i most w Biskupicach Radłowskich
Jedną z przepraw o strategicznym znaczeniu był drewniany most w Biskupicach Radłowskich.
7 września po południu niemiecka dywizja pancerna była już w okolicach Radłowa, podczas gdy nie wszystkie wycofujące się siły polskie zdążyły się przeprawić przez Dunajec.
Bitwa radłowska trwała dwie doby. Żołnierze polscy z poświęceniem bronili miasteczka. Jednym z gniazd oporu była miejscowa szkoła, której bohaterscy obrońcy nie poddali się i zginęli w podpalonym przez Niemców budynku.
W nocy z 7 na 8 września most w pobliskich Biskupicach wysadzono, by uniemożliwić Niemcom przedostanie się przez rzekę. Polscy żołnierze kontynuowali przeprawę przez brody, z kolei osłaniające ją oddziały przeprowadziły nawet kontratak, w wyniku którego udało się na krótko odbić drogę wiodącą z Radłowa do Biskupic.
Bitwa była największą stoczoną przez polskie wojsko z Niemcami we wrześniu 1939 r. we wschodniej Małopolsce.
Poległo 243 żołnierzy polskich, a kilkuset zostało rannych. W 80 procentach zniszczone zostały także Biskupice Radłowskie. Ponad 26 tysiącom żołnierzy sił polskich udało się ostatecznie przekroczyć Dunajec.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- W Tarnowie budują kolejnego McDonald'sa. Tym razem przy DK 94!
- Mieszkanki Tarnowa i okolic są najpiękniejsze! Te zdjęcia to potwierdzają
- Wyniki matur w szkołach Tarnowa. Jak wypadły licea, technika, artyści i sportowcy?
- Tajemnice krypty Ostrogskich. Zaskakujące odkrycia w sarkofagach właścicieli Tarnowa
- Tarnów i region przeżywały biblijny potop początkiem czerwca 2010 roku
- Tak zmieniała się moda na ulicach Tarnowa według zdjęć z Google Street View
