Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Będzie moneta upamiętniająca Kopalnię Soli Bochnia i 770-lecie lokacji Bochni?

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
W 2006 roku Narodowy Bank Polski wyemitował monetę o nominale 2 złotych z bocheńskim akcentem na rewersie: Bazyliką św. Mikołaja i stylizowanym wizerunkiem narzędzi górniczych z herbu Bochni
W 2006 roku Narodowy Bank Polski wyemitował monetę o nominale 2 złotych z bocheńskim akcentem na rewersie: Bazyliką św. Mikołaja i stylizowanym wizerunkiem narzędzi górniczych z herbu Bochni NBP
W powiecie bocheńskim powstała inicjatywa, aby Narodowy Bank Polski wyemitował monetę, poświęconą Bochni i tamtejszej kopalni soli. Pismo w tej sprawie trafiło do NBP i jest już na nie odpowiedź. Bochnia ma już swoją "dwuzłotówkę", którą wyemitowano w 2006 roku w nakładzie 1,1 mln egz.

FLESZ - Zaczęliśmy więcej czytać

od 16 lat

Pomysłodawcą jest Stowarzyszenie „Cives Conscii” działające w gminie Bochnia. 14 kwietnia wystosowało pismo do Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego z inicjatywą emisyjną monety kolekcjonerskiej z tematem Kopalni Soli w Bochni.

Zwrócono w nim uwagę, że Kopalnia soli w Bochni jest "o blisko pół wieku starsza i znacznie głębsza od kopalni soli w Wieliczce". Emisję monety zaproponowano w roku 2023, w którym przypadnie 770. rocznica lokacji miasta Bochnia (1253).

Srebrna moneta o nominale 50 zł z motywem Kopani Soli Bochnia?

Pomysł pochodzi od jednego z sympatyków Stowarzyszenia „Cives Conscii”, którego pasją jest numizmatyka. - Tak się składa, że kilkoro członków Stowarzyszenia współtworzy wydawany od pół roku miesięcznik „Niecodziennik Bocheński”, w którym to (między innymi) dzielimy się również z Czytelnikami naszymi pasjami. Numizmatyka jest jedną z nich. Stąd w niejako naturalny sposób zrodził się pomysł - okrągła rocznica lokacji Bochni, najstarsza w Polsce kopalnia soli, jak dotąd nie uwieczniona okolicznościową monetą - mówi Edyta Marszałek-Wojciechowska, prezes Stowarzyszenia „Cives Conscii”.

Decyzję w sprawie nominału oraz ilości monet miałby podjąć Narodowy Bank Polski. - Bardzo byśmy chcieli, aby moneta miała nominał 50 zł - takie nominały najczęściej wychodzą w serii około 6. tysięcy egzemplarzy, ale nie chcemy narzucać naszej woli, stąd podkreślamy, że przyjmiemy z radością każdą decyzję, jeśli tylko moneta zostanie wyemitowana - dodaje.

Według prezes stowarzyszenia „Cives Conscii” Kopalnia Soli w Bochni, która od 2013 roku jest na liście UNESCO, jak i 770. rocznica lokacji Bochni zasługują na kruszec, jakim jest srebro. - Wspólnie uznaliśmy, że Kaplica Świętej Kingi jest „perełką” Kopalni, stąd nasza propozycja uwiecznienia właśnie tej części Kopalni na monecie – uzasadnia Edyta Marszałek-Wojciechowska.

Bochnia ma już swoją "dwuzłotówkę"

Narodowy Bank Polski odniósł się już do inicjatywy emisji okolicznościowej monety. Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbowego NBP, poinformowała w odpowiedzi, że Plan emisji wartości kolekcjonerskich oraz monet okolicznościowych rządzi się swoimi prawami. - Proces przygotowania emisji monet kolekcjonerskich, w tym przede wszystkim prace projektowe, produkcja oraz działania logistyczne trwają około roku od momentu podjęcia decyzji o włączeniu tematu do Planu emisji wartości kolekcjonerskich oraz monet okolicznościowych.

Inicjatywy emisyjne opiniowane są przez Radę do spraw numizmatycznych, organ opiniodawczo-doradczy NBP, a następnie przedstawiane są do ostatecznej decyzji w NBP. W przypadku monet zaplanowanych na 2023 rok będzie to miało miejsce do końca lipca br. Do tego też momentu ma zapaść ostateczna decyzja o ewentualnej emisji monety związanej z Bochnią.

Byłaby to już kolejna moneta z bocheńskim akcentem. W 2006 roku Narodowy Bank Polski wyemitował monetę o nominale 2 złotych z bocheńskim akcentem na rewersie: Bazyliką św. Mikołaja i stylizowanym wizerunkiem narzędzi górniczych z herbu Bochni. Była ona jedną z 32 monet w serii Historyczne Miasta w Polsce i ukazała się w nakładzie 1,1 mln egz. Obecnie bez problemu można ją kupić w serwisach aukcyjnych za kilka złotych.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska