Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Będzie superszybki internet

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Rozmowa z Andrzejem Koprowskim, z wydziału promocji Urzędu Miasta Bochnia.

Gmina Miasta Bochnia podpisała właśnie porozumienie związane z budową sieci szybkiego Internetu światłowodowego. Co to oznacza dla mieszkańców?
To, że praktycznie wszyscy mieszkańcy, będą mieli dostęp do superszybkiego internetu sieciowego, który nie jest narażony na zakłócenia tak, jak internet radiowy czy telefonii komórkowej.

Jaki internet aktulanie jest dostępny w Bochni?

Na terenie naszego miasta dostęp do światłowodowego internetu już działa np. poprzez operatora Netia. Ale po podpisaniu porozumienia z operatorem Orange, pojawi się dostęp do najnowocześniejszej technologii. To będzie internet o szybkości 300 megabajtów na sekundę. Mówiąc obrazowo, 2-godzinny film ściągniemy w kilkanaście sekund!

Czy miasto poniesie z tego tytułu jakieś koszty?

Ani złotówki. To, że do Bochni wchodzi Orange, wynika z wygranego przez nich przetargu, w którym zobowiązują się do dużego wkładu własnego. My mamy im tylko zapewnić pomoc w uzyskaniu wszelkich zgód, które od nas zależą, na czas prowadzonych prac. Chodzi o to, żeby budowa przebiegła jak najszybciej i jak najsprawniej. Nie zamyka to jednak drogi innym operatorom do budowy własnej sieci, czy korzystania z sieci budowanej przez Orange.

Kiedy można się spodziewać zakończenia tych prac?

Mniej więcej, że w połowie przyszłego roku 80 procent mieszkańców naszego miasta będzie mogło już z szybkiego, światłowodowego internetu korzystać.
Dzięki podpisanemu porozumieniu skorzystają także szkoły.
To będzie przebiegało równolegle. Orange podpisało bowiem umowę z rządem o podłączeniu szkół w całej Polsce do sieci światłowodowej. Umożliwi to korzystanie z internetu w szkołach o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Nasze szkoły miały dostęp do internetu, ale nie przez sztywne łącza. Korzystały głównie z LTE narażonego na różne zakłócenia. No i nie działał tak szybko.

Czy superszybki internet Gmina zamierza jakoś wykorzystać?
Ponieważ mamy w mieście monitoring, chcemy go podłączyć do sieci swiatłowodowej. Aktualnie działa on na zasadach przekazu radiowego. To ma swoje wady. Przekaz bywa zakłócany np. w czasie dużego wiatru, deszczu czy mgły. W przypadku przekazu światłowodowego, uzyskamy przekaz bez zakłóceń i przerw w odbiorze.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

MEMY MIKOŁAJKOWE. NAJLEPSZE MEMY NA MIKOŁAJKI

MEMY mikołajkowe. Najlepsze memy na Mikołajki [ZOBACZ]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska