Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Długo oczekiwane otwarcie tężni solankowej już niebawem. Z czego będzie można korzystać?

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Na 1 czerwca zaplanowano udostępnienie tężni solankowej w Bochni. Z powodu koronawirusa gotowy od ponad miesiąca obiekt stoi zamknięty. Na razie nie będzie można jednak korzystać z wszystkich przygotowanych atrakcji.

FLESZ - LOT wznawia połączenia krajowe

od 16 lat

Pierwotnie tężnia miała zostać otwarta w kwietniu. Niestety epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany i gotowy od wielu tygodni obiekt stoi zamknięty. Wszystko jednak wskazuje, że już niebawem to się zmieni.

- Przymierzamy się do otwarcia z dniem 1 czerwca. W chwili obecnej pracujemy na modelem zarządzania obiektem między innymi w odniesieniu do liczby osób korzystających z tężni czy też zachowania dystansu społecznego stosując się do wymogów ministerstwa zdrowia i głównego inspektora sanitarnego - mówi Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni.

Kompleks wybudowany obok szkoły podstawowej nr 2 jest połączony z boiskami sportowymi i placem zabaw. Dopóki jednak z tych ostatnich nie można korzystać ze względu na ograniczenia epidemiologiczne, ta część obiektu pozostanie odizolowana.

Komora inhalacyjna na razie nieczynna

Na pewno od 1 czerwca nie będzie można korzystać z komory inhalacyjnej. Ze względu na obowiązujące obostrzenia pozostanie zamknięta do odwołania.

- W normalnych warunkach do środka może wejść 30 osób, ale na razie nie zakładamy wpuszczania tam osób odwiedzających tężnię. Jest jeszcze trochę czasu do otwarcia obiektu ale na dzień dzisiejszy w obecnej sytuacji komora będzie nieczynna, musimy poczekać na kolejne pozytywne sygnały dotyczące zmniejszenia obostrzeń - mówi Cerazy.

Bocheńska komora inhalacyjna ma wewnątrz drewnianą konstrukcję z podgrzewanymi siedziskami dla lepszego komfortu korzystania w chłodne dni. Nie będzie ona miała formy groty solnej, jak wiele podobnych obiektów. Roztwór soli będzie natomiast wytwarzany w postaci gazowej za pomocą urządzenia zwanego halogeneratorem.

Gdy komora zostanie w przyszłości uruchomiona, wstęp będzie płatny: za pobyt trwający 15 minut trzeba będzie zapłacić dwa złote. Opłatę będzie można uiścić wrzucając monety do automatu lub używając karty płatniczej.

Ławka indukcyjna, panele słoneczne i alfabet Braille’a

Na terenie tężni solankowej zastosowano kilka ciekawych rozwiązań technicznych. Jednym z nich jest ławka, która wykorzystuje ogniwa fotowoltaiczne. - Siedząc na ławce można naładować telefon komórkowy czy tablet również indukcyjnie, poza tym posiada typowe wejścia USB do podłączenia urządzeń dla tych użytkowników, którzy nie mają możliwości ładowania indukcyjnego - mówi zastępca burmistrza.

Oprócz tego, na zadaszeniu tężni zostały zamontowane ogniwa fotowoltaiczne. Nie widać ich z poziomu wejścia do tężni, a dopiero z terenu położonego wyżej. - Zastosowanie fotowoltaiki pozwoli na oszczędności w kosztach zużycia energii elektrycznej. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych ruchowo w tym także dla osób korzystających z komory inhalacyjnej.

Obiekt zawiera również elementy, umożliwiające korzystanie z niego osobom niewidomym i niedowidzącym. - Wzdłuż ciągów pieszych zamontowano kostki integracyjne, a wszystkie istotne informacje są również pisane w języku Braille’a.

W skład kompleksu wchodzi też boisko poliuretanowe do koszykówki, siatkówki, badmintona, boisko o sztucznej nawierzchni do piłki ręcznej i futsalu, plac zabaw i zielona siłownia. W tej ostatniej obok typowych urządzeń do ćwiczeń na wolnym powietrzu zastosowano elementy kalisteniki, zmuszające do większego wysiłku fizycznego.

Tężnia w swojej centralnej części obejmuje fontannę, która będzie podświetlana po zmroku. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Bochni.

Przecięcie wstęgi odłożone na później

Na razie nie jest planowane przecinanie wstęgi. - W obecnej sytuacji nie będzie takiego symbolicznego otwarcia, na to zawsze jest czas - dodaje Cerazy. Jego zdaniem tężnia wraz z kompleksem rekreacyjno-sportowym jest bardzo ważnym elementem podnoszącym atrakcyjność tego miejsca oraz całej Bochni, dlatego uroczyste otwarcie na pewno nastąpi w późniejszym terminie.

Przypomnijmy, budowa tężni w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Salinarnego budziło wiele kontrowersji. Lokalizacji tej sprzeciwiało się min. Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Jednak zdaniem Roberta Cerazego, trudno wyobrazić sobie ten obiekt w innym miejscu.

- W ciszy i spokoju w otoczeniu parku salinarnego będzie można odpocząć i skorzystać z dobroczynnego działania solanki. Tężnia jest jednym z obiektów, który nawiązuje do dziedzictwa solnego naszego miasta i jest ważnym elementów procesu rewitalizacji. Można śmiało powiedzieć, że Bochnia z soli wyrosła i z soli korzysta do dnia dzisiejszego, bowiem solanka pochodzi z Kopalni Soli Bochnia - dodaje Cerazy.

Liczy, że tężnia będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem odwiedzających. Jej dopełnieniem ma być planowana przebudowa i adaptacja budynków posalinarnych kuźni i lodowni, w których ma powstać m.in. centrum informacji turystycznej, kawiarnia kuźnia, toalety publiczne. Miasto dostało dofinansowanie na tę inwestycję, obecnie ogłoszono kolejny przetarg (poprzedni unieważniono ze względu na cenę).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska