https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bolesław Chrobry i Mieszko I - kim byli? Naukowcy badają geny... naszych królów.

Karolina Koziolek
Kim był Bolesław Chrobry - Słowianem, Wikingiem?
Kim był Bolesław Chrobry - Słowianem, Wikingiem? Waldemar Wylegalski
Poznańscy naukowcy z Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza powołali konsorcjum, które ma zbadać kim z pochodzenia byli Wielkopolanie w tym szczególnie Piastowie, pierwsi władcy Polski.

- Nasza wiedza na temat tworzenia państwa polskiego jest bardzo ograniczona. Większość Polaków nie potrafi odróżnić realnych udokumentowanych zdarzeń z naszej przeszłości od mitów i legend, którymi przez wieki te zdarzenia obrosły - uważa prof. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN i pomysłodawca badań. - Znajomość historii jest tymczasem warunkiem koniecznym do odpowiedzialnego myślenia o przyszłości.

Jak do tej pory historycy nie są zgodni czy byli to wielkopolscy Słowianie, Czesi, Wikingowie, czy może pochodzili z Mazowsza albo byli pozostałością rzymskich elit.

Genomika i bioinformatyka dają teraz możliwość sekwencjonowania genów na masową skalę. Naukowcy chcą skorzystać z tej możliwości i przebadać pozostałe w Wielkopolsce cmentarzyska z X w. oraz te jeszcze z czasów rzymskich. Będą porównywać kopalne DNA z materiałem genetycznym obecnie żyjących Polaków, Czechów, Skandynawów, czy Niemców co powinno dać jasną odpowiedź kim byli Mieszko I i Bolesław Chrobry oraz ludność zamieszkująca wówczas tereny Polski.

Powołano do życia Poznańskie Centrum Archeogenomiki, którego jednym z zadań będzie odpowiedź na pytania o źródła polskiej dynastii. PCA w drugiej kolejności badać będzie rozwój osadnictwa w Wielkopolsce, formowanie się społeczeństwa, jego struktur i pochodzenia.

- Archeolodzy zidentyfikowali w Wielkopolsce kilkanaście cmentarzysk pochodzących z X wieku. Historycy oszacują z jakich warstw społecznych pochodzili zmarli, a my zbadamy ich genomy. Przy obecnym postępie badań genetycznych stosunkowo łatwo będzie ocenić z jakiegorejonu Europy mogli oni pochodzić - tłumaczy prof. Figlerowicz.

Poznańskie Centrum Archeogenomiki wykorzysta aparaturę Europejskiego Centrum Bioinformatyki i Genomiki działające przy Politechnice Poznańskiej i IChB PAN. Wniosek o grant na badania zostanie złożony w najbliższym czasie w Narodowym Centrum Nauki. Trzema zespołami działającymi w ramach PCA kierować będą: archeolog prof. Hanna Kocka - Krenz, antropolog prof. Janusz Piontek oraz biolog prof. Marek Figlerowicz.

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zdziwisz się
Proszę, podaj źródło tej wiadomości.
m
myszko
Polanie z nad Dniepru i Polanie z Wielkopolski to ten sam lud

jak bardzo by tego nie chiceli w ukrancy i ruskie
m
myszo
obstawiam y -dna g
a
aby
Polanie z nad Dniepru i Polanie z Wielkopolski to takie podobieństwo jak Galicja i hiszpańska Galicja.
G
Gość
"Będą porównywać kopalne DNA z materiałem genetycznym obecnie żyjących Polaków, Czechów, Skandynawów, czy Niemców co powinno dać jasną odpowiedź kim byli Mieszko I i Bolesław Chrobry oraz ludność zamieszkująca wówczas tereny Polski."

Ani słowa o polanach, który mieszkał nad brzegiem Dniepru.
S
Sokolański
Świetna inicjatywa! Ale może ważniejsze od tego od kogo pochodzili jest to co co uczynili. A to co uczynili powoduje, że o nich pamiętamy i ich korzeni szukamy. Oby nie zabrakło środków na te badania!
f
fhfgjhnfghfghfg
WRESZCIE!!!!!!!!!!!!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska