https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2018: kiedy wypada, o co chodzi. Boże Ciało - co to za święto? Czy jest wolne?

Redakcja/AIP
Boże Ciało 2018: kiedy wypada, o co chodzi. Co to za święto?
Boże Ciało 2018: kiedy wypada, o co chodzi. Co to za święto? Adam Wojnar
Boże Ciało, a w rzeczywistości święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej obchodzone jest zawsze 60 dni po Wielkanocy. Kiedy wypada Boże Ciało? W tym roku Boże Ciało wypada 31 maja. W Polsce Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Boże Ciało 2018: kiedy wypada

Święto Bożego Ciała jest ruchome, zawsze jednak przypada 60 dni po Wielkanocy, a więc 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. Zawsze także w czwartek, podobnie jak Ostatnia Wieczerza. Wierni katolicy szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa. W tym roku Boże Ciało wypada 31 maja. W Polsce Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Boże Ciało 2018: radosne święto

Boże Ciało to święto niezwykle radosne. Boże Ciało obchodzono już w XIII wieku we Francji, a do Polski wprowadził ją krakowski biskup Nankier w XIV wieku.

Istotą Bożego Ciała jest uwielbienie dla Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, a następnie oddał mu się w postaci chleba i wina. Chleb ma być symboliką codziennego życia, a wino radości i świętowania.

Boże Ciało 2018: procesja

Jedną z najważniejszych tradycji Bożego Ciała jest procesja. Wierni idąc za krzyżem chcą obwieścić całemu światu miłość Jezusa Chrystusa. Podczas procesji wierni zatrzymują się zawsze przed czterema ołtarzami. Liczba ta związana jest z czterema ewangelistami: św. Markiem, Janem, Łukaszem i Mateuszem.

Procesja Bożego Ciała nie mogłaby się odbyć bez sypania kwiatów. To najczęściej przywilej dzieci, głównie dziewczynek. Przeważnie na czele procesji idą dzieci pierwszokomunijne.

Źródło: dziennikpolski24.pl

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Agata Borgia
Nie jest wolne to święto, bo nie jest dozwolone. Dewocjonalizm i kanizm jest antychrześcijański i zabroniony prawem konstytucji. Święto kościelne przymusowe i polityczne też jest zabronione prawem do konstytucji. Każde święto przymusowe polityczno-społeczne.
l
litwin
sory kolega
l
litwin
jestem pedalem litwina sluchalem
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska