Kwiatowe dywany na Boże Ciało
W wyznaniu polskokatolickim księża mogą zawierać związki małżeńskie. Ks. Tadeusz Budacz ma dwoje dzieci - syna i córkę. Syn poszedł w ślady ojca.
- Za wykonanie przepięknych dywanów kwiatowych z całego serca i wszystkich sił dziękuję - mówi ks. Budacz i wymienia najważniejsze autorki: Jolę Prychodko, Anetę Kraśniewską, Agnieszkę Molędę, Jolę Olaszewską, Teresę Todor, Michalinę Sołtysik oraz pan Bartłomieja Prychodko. W pracę były zaangażowane całe rodziny.
Zdjęcia, które publikujemy wykonała Monika Sienkiewicz. - Z serca dziękuję za fotorelację z uroczystości - dodaje ksiądz.
Dywanowe kwiaty na Boże Ciało to wielowiekowa tradycja
W grudniu 2021 roku polskie dywany kwietne towarzyszące procesjom Bożego Ciała w woj. łózdkim i opolskim, a dokładnie w:
- Spycimierzu,
- Kluczu,
- Olszowej,
- Zalesiu Śląskim, Zimnej Wódce
zostały wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Lista Reprezentatywna Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości
Lista ta jest wykazem praktyk i zjawisk z całego świata, które pomagają ukazać różnorodność dziedzictwa niematerialnego i podnieść świadomość na temat jego znaczenia. Wpisów na Listę dokonuje Międzyrządowy Komitet ds. ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego podczas corocznych obrad. Wnioski oceniane są pod kątem zgodności z kryteriami wpisu opracowanymi przez UNESCO na mocy standardów Konwencji.
Niematerialne dziedzictwo kulturowe oznacza praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę i umiejętności, jak również związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturową, które wspólnoty, grupy i w niektórych przypadkach, jednostki uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego. W 2018 roku jako pierwszy polski element dziedzictwa Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego wpisał na listę szopkarstwo krakowskie. W grudniu 2020 r. dodano kulturę bartniczą, zaś rok później trafiła na nią tradycja kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała oraz polskie sokolnictwo, które trafiło na listę jako wpis wspólny wielu państw.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- „Silver Park” w Olkuszu. To miejsce przyciąga sportowców z całej Polski
- Jarmark staroci w Olkuszu przyciągnął wielu chętnych
- 138 dzieci przyjęło pierwszą komunię św. w kościele pw. św. Maksymiliana w Olkuszu
- "Pojezierze olkuskie" się powiększa. Jest tam pierwsze zapadlisko wypełnione wodą
- Na Pustyni Błędowskiej kręcono międzynarodowy serial. Znamy szczegóły
- Tereny po kopalni piasku robią wrażenie. Ciekawy pomysł na wycieczkę
Dni Olkusza i Dni Bukowna 2023. Ale była impreza!
