https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tu rodziły się najpiękniejsze prace ikony krakowskiego szopkarstwa. "Komnata alchemiczna" Macieja Moszewa w Muzeum Krakowa

Anna Piątkowska
Wideo
od 12 lat
Z wykształcenia był architektem, z zamiłowania szopkarzem, ikoną krakowskiego szopkarstwa. Pracownię zmarłego w ubiegłym roku Macieja Moszewa odtworzyło Muzeum Krakowa.

Przez ponad 60 lat tworzył szopki z dziesiątkami ruchomych postaci na Konkurs Szopek Krakowskich. Był najbardziej utytułowanym w historii szopkarzem krakowskim, twórcą wyjątkowych dzieł, będących formą zmechanizowanego teatru szopkarskiego, stanowiących, niczym "migoczący klejnot", ozdobę każdej pokonkursowej wystawy szopek.

- Znajdujemy się w "komnacie alchemicznej", gdzie kolorowe szkiełka, papierki, koraliki zamieniają się w złoto, srebro i diamenty - mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. - W lipcu 2023 roku odszedł od nas wybitny szopkarz Maciej Moszew. Odszedł tworząc szopkę.

Posiadał specjalną pracownię, gdzie znajdowało się wiele różnych narzędzi i materiałów. Jedną szopkę wykonywał w ciągu od 1200 do 1500 godzin. Wykonał ponad siedemdziesiąt szopek różnej wielkości, w tym kilka miniatur.

Jak wyjaśnia dyrektor Muzeum Krakowa, muzealnicy przenieśli pracownię szopkarza, w której pozostało nieukończone dzieło Macieja Moszewa.

- Z jednej strony jest to hołd dla jednego z najwybitniejszych artystów krakowskich z dziedziny szopkarstwa, ale też hołd dla wszystkich szopkarzy, bo dopiero wchodząc do takiego miejsca można zrozumieć, jak trudne jest zbudowanie tego krakowskiego Jajka Fabergé, jakim jest szopka - wyjaśnia Michał Niezabitowski.

Maciej Moszew w 2012 r. w uznaniu zasług otrzymał od Muzeum Krakowa medal św. Krzysztofa, w 2017 r. Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". 

Pracownię szopkarza można zobaczyć w Krzysztoforach, głównej siedzibie Muzeum Krakowa.

Krakowskie szopki na wystawie pokonkursowej w Krzysztoforach

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. Bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia szopki, trafiły w 2014 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. A od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

W tym roku konkurs odbędzie się po raz 82 , zgłoszono do niego rekordową liczbę 245 szopek! Do 2 marca 2025 r. prace szopkarzy można oglądać na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory.

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00 - 18.00.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska