https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków znów kręci się wokół szopek. Są w gablotach i witrynach sklepów, hotelu, restauracji

Anna Piątkowska
Bajecznie kolorowe dzieła szopkarzy można już podziwiać w przestrzeni miasta
Bajecznie kolorowe dzieła szopkarzy można już podziwiać w przestrzeni miasta ANDRZEJ BANAS / POLSKA PRESS
Tegoroczne dzieła szopkarzy tradycyjnie można oglądać na wystawie pokonkursowej w Krzysztoforach, ale szopki można podziwiać również w przestrzeni miasta: w witrynach sklepów, hoteli, restauracji, galeriach handlowych, a także w podświetlonych wolno stojących gablotach. A może by tak wybrać się na spacer szlakiem szopek?

Ponad 30 bajkowych konstrukcji - dzieł szopkarzy - można oglądać w witrynach i gablotach spacerując samemu albo z przewodnikiem, który o pięknej krakowskiej tradycji opowie.

Przy indywidualnym zwiedzaniu przydatny będzie spacerownik zawierający mapę tegorocznych lokalizacji oraz informacje o wszystkich szopkach eksponowanych w przestrzeni miejskiej. Jest on dostępny na stronie internetowej www.wokolszopki.pl.

Trzykrotnie w grudniu będzie okazja do tego, by wspólnie udać się na spacer szlakiem szopek rozmieszczonych w pobliżu Rynku Głównego.

15 grudnia o godz. 12.00 odbędzie się spacer z audiodeskrypcją na żywo dla osób słabowidzących i niewidomych. Spacerowiczów poprowadzi Dominika Mietelska-Jarecka. Kolejne spacery 22 grudnia o godz. 12.00 oraz 26 grudnia o godzinie 16.00 (bilety do kupienia od 16 grudnia). Prowadzenie: Emil Bajorek – licencjonowany przewodnik po Krakowie. Wejściówki w cenie 10 zł dostępne będą na stronie www.kbfbilety.krakow.pl. Dzieci do 3. roku życia wstęp wolny.

Szopki w przestrzeni Krakowa można będzie oglądać do 2 lutego 2025 roku.

Unikatowa krakowska tradycja

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. Bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia szopki, trafiły w 2014 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. A od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Tradycja sięga XIII wieku. Wówczas przyjechali do Krakowa franciszkanie, którzy przenieśli na polski grunt tradycję jasełkową zapoczątkowaną przez Franciszka z Asyżu. Na przestrzeni wieków tradycja ta zaczęła się tak przenikać z miastem, że stała się strojnym, dekoracyjnym teatrzykiem.

Twórcami oryginalnej krakowskiej formy byli murarze i pracownicy budowlani z przedmieść Krakowa: Krowodrzy, Zwierzyńca, Czarnej Wsi, Grzegórzek, Ludwinowa. W okresie jesienno-zimowym, kiedy prace murarskie nie są prowadzone, szukali oni dodatkowego zajęcia i zarobku.

Tak wykształciły się szopkarskie klany krakowskie. Wiele z nich do dziś kontynuuje tradycje, jak np. rodzina Malików, Gillertów, Głuchów, a także wśród potomków Stanisława Paczyńskiego i Mariana Dłużniewskiego. Twórcą najbardziej dojrzałej architektonicznie formy był Michał Ezenekier – murarz i kaflarz z Krowodrzy. Stworzona przez niego szopka stanowi do dziś wzór. Dziś profesjonalnych szopkarzy w Krakowie jest około pięćdziesięciu.

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska