https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Braki w aptekach. Sprawdź, których preparatów brakuje

Redakcja Kraków
W aptekach trwa polowanie na leki. Lista tych brakujących jest długa. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE, żeby sprawdzić o które leki chodzi
W aptekach trwa polowanie na leki. Lista tych brakujących jest długa. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE, żeby sprawdzić o które leki chodzi Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse
W aptekach trwa polowanie na leki. Lista tych brakujących jest długa. Najbardziej brakuje antybiotyków stosowanych przy leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i insulin dla chorych na cukrzycę. Lekarze apelują, że nie ma praktycznie dnia, żeby pacjent nie wracał z receptą do poprawy, bo lek który został mu zapisany jest niedostępny w sprzedaży.

Kryzys lekowy zaczął się jeszcze przed pandemią. Niestety covid i obecnie wojna w Ukrainie - tylko go utrwaliły. W ostatnich tygodniach coraz większe problemy z zakupem niezbędnych leków mogą mieć m.in. alergicy, chorzy na padaczkę czy też cukrzycę. Trudno też o leki dla pacjentów z depresją, osteoporozą, astmą czy leczących się hormonalnie. Niełatwo także o często stosowany lek w chorobie wrzodowej - IPP.

Przykładów leków, które trudno dostać w aptekach, jest znacznie więcej. Ich listę publikujemy w galerii. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Wśród leków trudno dostępnych dużą grupę stanowią obecnie antybiotyki stosowane do leczenia typowo jesienno-zimowych infekcji.

Brakuje niestety też szczepionek odczulających. A to oznacza, że wielu pacjentów będzie musiało przerwać terapię albo do niej sporo dopłacić. Za szczepionkę, której brakuje, chorzy płacili ryczałt trzy złote dwadzieścia groszy, a za tę, która jest dostępna, będą musieli zapłacić ponad trzysta złotych.

Problem braku dostępności leków coraz częściej opisują lekarze obecni w mediach społecznościowych.

- "Nie ma dnia, żeby pacjent nie wracał z receptą do poprawy. Nigdy nie spotkałem się z takimi brakami leków. Jak mam leczyć zgodnie z wytycznymi skoro przepisuję pierwszy antybiotyk, potem drugi a w końcu dzwonię do apteki, żeby przepisać jakikolwiek?" - pisze na Twitterze wiceprezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce Dominik Lewandowski.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Brawo PiS!

Będziemy zażywać zioła z rowy przy drodze!

I leczyć się u znachorek!

Wina Tuska!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska