Inżynierowie z Tarnowa stworzyli nowoczesną broń
System antydronowe to nowe uzbrojenie, które wyszło spod rąk inżynierów tarnowskich Zakładów Mechanicznych oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Jest odpowiedzią na gwałtowny rozwój dronów i innych statków bezzałogowych, które są coraz szerzej wykorzystywane do działań zbrojnych.
System składa się z wielu elementów. Tworzy go wielolufowy karabin maszynowy WKLM kal. 12,7 mm, zintegrowany z głowicą optoelektroniczną wyposażoną w wysokiej klasy kamery (dzienną i termalną) oraz dalmierz laserowy.
Ważnym elementem jest również stanowisko operatora systemu umożliwiające jego zdalną obsługę z bezpiecznej odległości. Istotna jest także stacja radiolokacyjna, która umożliwia wykrycie przemieszczających się dronów klasy nano z odległości nawet 3,5 km. Uzbrojenie zostało stworzone do zwalczania statków powietrznych, ale równie dobrze może być wykorzystywane przeciwko naziemnemu sprzętowi wojskowemu.
System antydronowy z Tarnowa sprawdził się w działaniach bojowych na poligonie
Pod koniec ubiegłego roku testy nowego systemu przeprowadzono na poligonie w Ustce. Jak informują przedstawiciele Zakładów Mechanicznych, przyniosły one tarnowskim inżynierom wiele ciekawych wniosków, ale także pokazały elementy, które należy jeszcze rozwijać, by były bardziej skuteczne.
Podczas testów zweryfikowane zostało działanie układów naprowadzania radarowego oraz optycznego. Możliwe było śledzenie najmniejszych dronów z dużej odległości zarówno z użyciem kamery dziennej jak i termowizyjnej. Podczas testów, dzięki nowemu systemowi, zestrzelono kilka dronów.
Bądź na bieżąco i obserwuj
