Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brzegi pod Krakowem. Tak dziś wygląda teren, który gościł papieża Franciszka i tysiące młodych wiernych na ŚDM. Zdjęcia z drona

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Właśnie zakończyły się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. A wielu z nas pamięta, że w roku 2016 to Kraków gościł tę imprezę. Zjechały miliony młodych wiernych i sam papież Franciszek. Główne uroczystości odbyły się w Brzegach pod Krakowem. Już wtedy ten teren był w dużym zainteresowaniu inwestorów. Teraz zmienił się jeszcze mocniej - w wielkie centrum logistyczne. Olbrzymie hale wyrastają tu jak grzyby po deszczu. Ale mamy tu też popularne kąpielisko.

Przypomnijmy. 30 lipca (sobota) 2016 roku odbyło się wieczorne czuwanie modlitewne w Brzegach. Przy udziale 1,5 mln wiernych w Kampusie Miłosierdzia i w obecności papieża Franciszka. Wieczorne czuwanie rozpoczęło się od przejścia papieża przez Bramę Miłosierdzia na Campus Misericordiae. Następnego dnia odbyła się tu msza kończąca Światowe Dni Młodzieży.

Powstał tu Dom Miłosierdzia oraz Centrum Caritas Chleb Miłosierdzia. Tuż obok Ronda Światowych Dni Młodzieży powstał Park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą przeszedł Papież Franciszek z młodymi z całego świata rozpoczynając nocne czuwanie 30 lipca 2016 roku. Brama Miłosierdzia stanęła w tym miejscu jako symbol przyjaźni i pokoju między narodami świata. Wokół niej na Polach Miłosierdzia powstały drogi, tworzące zarys płomienia – symbolizującego niegasnący płomień Miłosierdzia Bożego. Aranżacja przestrzeni wzdłuż Traktu Papieża Franciszka ma bardzo symboliczny wymiar i świadczy o ważnych, dziejowych wydarzeniach, które miały miejsce na Brzegach w 2016 roku.

Dziś Brzegi to ogromy teren z licznymi zbiornikami. Funkcjonuje tu kąpielisko Przystań Brzegi.

Równocześnie rozwija się tu biznes, różnych branż, sporo jest hal wykorzystywanych przez firmy z branży logistycznej.

Nazwa miejscowości Brzegi odzwierciedla pamięć o częstych zmianach koryta Wisły, w której starorzecza obfituje okoliczny krajobraz. Początki wsi sięgają roku 1315. Osobliwością związaną z początkami Brzegów jest przynależność wsi do kościelnego dziekanatu w Proszowicach. Wskazywałoby to, iż Brzegi musiały w momencie lokowania leżeć po lewej stronie Wisły. Dopiero w czasie zaborów zadekretowany został administracyjny związek Brzegów z Wieliczką.

Chcesz porozmawiać z Lincolnem? Meta tworzy chatboty z osobowością

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska