Plany brzeskiego ratusza z początku XX wieku, dokumenty cechowe, mapy i zdjęcia oraz bogata kolekcję nawiązującą do postaci wynalazcy najbardziej znanej na świecie wojskowej busoli polowej, pochodzącego z Przyborowa Johanna Rittera von Bezarda - to wszystko można oglądać od wczoraj w Muzeum Regionalnym w Brzesku.
Pierwsza muzealna placówka jest na piętrze kamienicy przy ul. Kościuszki 2.
W tej chwili zajmuje cztery pomieszczenia. W przyszłości ma być ich więcej.
Miłośnicy historii Brzeska już teraz mogą poczytać udostępnioną przez Zuzannę Peters bogatą korespondencja jej ojca - zawodowego aktora Jerzego Petersa - z Janem Pawłem II.
Zobacz jak wyglądał Tarnów przed laty! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Wrażenie robią też salonik i gabinet mieszczański urządzony dzięki wsparciu muzeum w Dołędze.
- W ten sposób chcieliśmy nawiązać do historii tego miejsca. Tu, gdzie dziś mieści się muzeum, znajdowało się bowiem mieszkanie dawnego burmistrza Brzeska - tłumaczy Małgorzata Cuber, dyrektor MOK w Brzesku.
Nie mogło też braknąć odniesień do rodziny Goetzów, założycieli browaru Okocim, której miasto wiele zawdzięcza. Brzeskie muzeum stawia także na nowoczesność.
Stąd pomysł, by w placówce pojawił się infokiosk. Za jego pośrednictwem goście odwiedzający placówkę mogą ściągnąć specjalną aplikację na telefon. Z jej pomocą, spacerując po mieście, dokładniej poznają barwne dzieje Brzeska.
- Nasze muzeum z czasem będzie się zmieniało. Zorganizujemy nowe wystawy nawiązujące do historii miasta - zapewnia Małgorzata Cuber.
Na razie czeka na kolejne zbiory i liczy przy tym na duże wsparcie ze strony mieszkańców.
- Można do nas przynosić dokumenty, mapy, fotografie, pocztówki, obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki - zachęca Małgorzata Cuber.
W zbieraniu eksponatów pośredniczy również Miejski Ośrodku Kultury przy pl. Targowym 10. Wszelkich informacji na temat muzeum można zasięgać telefonicznie, pod nr 14 68 496 60.
Follow https://twitter.com/gaz_krakowskaWIDEO: Nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: Nie ma na świecie muzeum, które nie zmieniłoby swego kształtu
Źródło: TVN24, x-news