Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dla Bartosza Słatyńskiego, także pochodzącego z Brzeszcz znanego muzyka, powstanie „Garażu” nie było dużym zaskoczeniem, bo, jak mówi, w Brzeszczach zawsze był sprzyjający klimat dla różnych muzycznych pasji.
Wielu brzeszczan może ich pamiętać
Wielu brzeszczan, szczególnie bywalców koncertów w klubie na Nowej Kolonii, czy w muszli w parku miejskim pewnie pamięta członków grupy „Garaż”.
- W latach 80. między innymi ze Zbyszkiem Maciejczykiem występowaliśmy w zespołach pod różnymi nazwami. Był „Protest”, „Pogotowie sexualne,” czy „Orkiestra spanikowanych dezodorantów”, a graliśmy punk rocka. Z czasem, gdy nie było zbyt wielkich perspektyw, sprzętu, to nasze wspólne granie zaczęło umierać śmiercią naturalną
- wspomina Eugeniusz Piotrowicz, gitarzysta „Garażu”.
Co jakiś czas rozmawiali, żeby spróbować jeszcze raz, ale wiadomo każdy miał pracę, obowiązki w domu. Krótko mówiąc, długo nie udawało się. Sytuację zmieniło przejście na emeryturę górniczą. W pięcioosobowym składzie jest trzech emerytowanych górników, którzy mają za sobą blisko 30 lat przepracowanych pod ziemią.
Emerytura to więcej czasu, do tego niezależność finansowa. Wielu wtedy spełnia swoje marzenia o ogródku czy innych spokojniejszych zajęciach. Oni wrócili do muzyki.
- Na przełomie 2016/ 2017 znowu gdzieś spotkaliśmy się ze Zbyszkiem i temat wspólnego grania powrócił. Z czasem zaczęliśmy spotykać się u niego w garażu w luźnych składach, graliśmy różne kawałki, głównie covery – mówi Eugeniusz Piotrowicz.
Z czasem zaczęli robić coś swojego. W końcu przyszedł czas na ponowny debiut po ponad 35 latach podczas koncertu w ramach finału WOŚP w Brzeszczach. Potem był festiwal „Soła Blues” w Oświęcimiu. Niedawno skończyli nagrywać debiutancką płytę „Inny świat” składającą się z 10 utworów. Promujący ją singiel „Autokracja” już można posłuchać i zobaczyć w internecie.
Muzycy „Garażu” nie mają wielkich planów. Po prostu przyjaźnią się, chcą grać muzykę, którą lubią, kojarzącą się z twórczością klasyków ciężkiego, rockowego grania takich jak: Led Zeppelin, Rush, Black Sabath czy Dave Matthews Band.
Muzykę wymyśla gitarzysta Gienek Piotrowicz i wokalista Rafał Płowucha. Teksty należą także do Rafała, choć po części jest to też praca zbiorowa. Na drugiej gitarze gra Zbyszek Maciejczyk, na basie Adam Mazgaj, a na perkusji Robert Harmata. Wcześniej na perkusji grali Mirek Boroń i Krystian Borowczyk.
Kilkadziesiąt lat tradycji muzyki młodzieżowej w Brzeszczach
Znany muzyk Bartosz Słatyński przypomina, że scena muzyczna w Brzeszczach to kilkadziesiąt lat tradycji.
- Wielu było zapaleńców muzycznych, którzy próbowali swoich sił w salach Ośrodka Kultury czy w budynku harcówki
– mówi Bartosz Słatyński.
Część założyła własne zespoły. Tak powstał „TOOV”, istniejący na początku lat 90., który grał własną odmianę rocka, czy „Reinkarnacja”. Szczególną rolę w muzyce lokalnej odegrał boom muzyki gitarowej w Polsce w latach 90. Na tej fali powstały w Brzeszczach jeszcze takie zespoły jak: Aleja, Party Line, Amsterdam, Juryligatmi, Jedyny Sensowny Wybór, Wolni Przeciwko Uwięzionym czy wcześniej Bananas. Koncerty m.in. w muszli w parku przyciągały tłumy fanów.
Maciej Płużek czy Piotr Fidyt rozkręcali z kolei jazz. Popularne było także reggae. Na tej fali powstał w 2005 roku Rock Reggae Festiwal w Brzeszczach, na którym grały najlepsze polskie zespoły.
Korzenie w połowie brzeszczańskie ma także założony w Oświęcimiu w 2002 roku zespół Avalanche, którego solistą był Bartosz Słatyński. Grupa nagrywała płyty, koncertowała w całym kraju i zapisała się w historii festiwalu w Opolu zdobywając III miejsce w koncercie debiutów.
Bardzo licznych fanów w całej Polsce zdobył sobie zespół Besides, który w 2014 roku wygrał ósmą edycję programu "Must Be the Music. Tylko muzyka". Jego utwory puszczały największe rozgłośnie radiowe, w tym RMF czy „Trójka”.
Ostatnio zaczęli pokazywać się kolejni wykonawcy, jak Sławek Krzanowski, zespoły SNOW, TainT, OSPUO, May I Take You Home i jeszcze Maja Lepianka z najmłodszego pokolenia. W nowych muzycznych odsłonach zaprezentował się Bartosz Słatyński, nagrywając m.in. płytę z duetami. Nazw wszystkich zespołów z Brzeszcz nie sposób wymienić.
- Pionierska metoda diagnostyczna w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu
- Oto zdawalność matur 2021 w szkołach w powiecie oświęcimskim
- To były wyjątkowe udane Dni Kęt. Dużo się działo!
- Park Pokoju w Oświęcimiu już otwarty. To istny raj dla najmłodszych!
- Od rozbiórki dachu rozpoczął się remont zrujnowanych kamienic w centrum Oświęcimia
- Kiedy zacznie się budowa w Oświęcimiu nowej obwodnicy do S1? Na Śląsku już budują
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
