Pierwotnie została ustawiona przy skrzyżowaniu ulic Męczeństwa Narodu i Ofiar Faszyzmu, mając bezpośrednio w tle „Bramę Śmierci”, przez którą wjeżdżały transporty ludzi zwożonych z całej Europy na zagładę, co uraziło wielu mieszkańców Brzezinki i nie tylko.
Po tekście "Gazety Krakowskiej" sprawa budki z małą gastronomią stała się obiektem zainteresowań mediów z wielu krajów Europy, a nawet świata. Budka została cofnięta 30 metrów do skrzyżowania. Być może dlatego, żeby nie mieć za sobą bezpośrednio w tle „Bramy Śmierci”. Czy to jednak rozwiązuje problem? Na pewno nie. Wojewoda Łukasz Kmita zapowiedział, że – we współpracy z oświęcimskim Starostwem Powiatowym – rozpoczął prace nad rozwiązaniem tego problemu, który ze względów formalnych nie będzie łatwy. Budka stoi na prywatnej działce i sprzedaż produktów spożywczych w tym miejscu to prywatna inicjatywa.

Mieszkańcy przypominają, że na początku XXI wieku głośna była sprawa budowy supermarketu w pobliżu Auschwitz I, przeciwko któremu protestowały środowiska żydowskie, a przecież to były obóz w Birkenau jest głównym miejscem zagłady Żydów i postawienie w jego pobliżu budy z lodami może stawiać Polaków w złym świetle w opinii międzynarodowej.
Rozwiązaniem byłby z pewnością wykup niewielkich działek wokół Miejsca Pamięci pozostających w rękach prywatnych właścicieli. Samorządy nie są w stanie udźwignąć kosztów wykupów, gdyż ceny działek są zbyt wygórowane.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Bieg o Złote Gacie i Nordic Walking w Brzeszczach. Były emocje. Zdjęcia
- Kinga Jędrzejczyk z Osieka zdobyła tytuł Miss Foto Małopolski
- Salezjański Piknik Rodzinny w Oświęcimiu. Było mnóstwo atrakcji i doskonała zabawa
- Wojewoda małopolski o rozwiązaniu sprawy budki z lodami w pobliżu "Bramy Śmierci"
- Powiatowe Święto Strażaka w Oświęcimiu. Były odznaczenia, awanse i podziękowania
- Znalezisko z czasów wojny na budowie obwodnicy Oświęcimia