- Budowa sieci odprowadzającej wody odpadowe będzie podzielona na pięć etapów. Prace projektowe są na finiszu. W styczniu złożymy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę dla wszystkich części tej inwestycji - mówi Bogdan Sowa, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wieliczce.
W ramach przedsięwzięcia w mieście powstanie też zbiornik retencyjny. Na wykonanie obiektu, który ulokowany zostanie poniżej klasztoru Franciszkanów Reformatów potrzeba ok. 2 mln zł. - Mamy już zapewnienie Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, że ta część inwestycji będzie dotowana z budżetu Małopolski - informuje burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
Budowa kanalizacji z Funduszu Spójności miała ruszyć w Wieliczce jeszcze jesienią tego roku. Termin ten prolongowano jednak o kilka miesięcy. Obecnie start inwestycji, która spowoduje wiele kłopotów w ruchu drogowym, wyznaczono na marzec 2013 roku. Przetarg na budowę około 20 km sanitarnej sieci przy ulicach: Limanowskiego, Chopina, Boża Wola, Piłsudskiego, Narutowicza, Dembowskiego, Batorego, Seraf, Szpunara, Grottgera, Klaśnieńskiej, Szpitalnej, Mickiewicza, Kosiby oraz przy kilkunastu innych traktach ma być rozstrzygnięty wkrótce po Nowym Roku.
- Kończący się rok pozwolił mieszkańcom nieco odpocząć od różnorodnych utrudnień związanych z inwestycjami prowadzonymi w centrum miasta. Jednak w 2013 roku Wieliczka znowu będzie rozkopana - zapowiada burmistrz Artur Kozioł.
Realizacja tej inwestycji dotowanej z unijnej puli rozpoczęłą się jesienią 2010 roku. W ramach prac o łącznej wartości ponad 100 mln zł w sołectwach i w mieście powstanie: 99 km kanalizacji, 20 przepompowni ścieków i jeden kolektor, przebudowane zostanie też ponad 20 km sanitarnej sieci. Dofinansowanie z Funduszu Spójności pozwoli na podłączenia do kanalizacji domów, zamieszkiwanych łącznie przez ponad 10 tys. osób.
Przed dwoma laty zapowiadano, że całość przedsięwzięcia zakończy się w grudniu 2013 roku. Teraz termin ten prolongowano o rok, a powodem opóźnienia są m.in. perypetie z opracowaniem dokumentacji dla kolejnych części inwestycji.
W latach 2013-2014 kanalizacja będzie budowana nie tylko w mieście, ale też w Zabawie, Lednicy Górnej, Mietniowie i Chorągwicy.
Moda w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!