https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa KST do Górki Narodowej. Kontrowersyjne ekrany z betonu zostaną zastąpione szklanymi. Przy których ulicach?

Ewa Wacławowicz
Budowa ekranów przy ul. Pachońskiego
Budowa ekranów przy ul. Pachońskiego Czytelniczka
Zwrot akcji ws. ekranów akustycznych montowanych przy okazji budowy KST do Górki Narodowej. W rejonie Pętli Krowodrza Górka betonowe panele ekranów zostaną zastąpione szklanymi. Tak zdecydował ZIM po spotkaniu z mieszkańcami ulicy Fieldorfa Nila. To nie jedyna ulica, gdzie zajdą zmiany w tej kwestii.

Na początku marca informowaliśmy o tym, że w ramach budowy KST do Górki Narodowej, na skrzyżowaniu ulic Wybickiego i Doktora Twardego w Krakowie, tuż przed blokami stanęły 4 metrowe ekrany akustyczne z betonu. Wzbudziły one oburzenie nie tylko radnych, ale też mieszkańców i internautów, którzy nie zostawili na wykonawcy suchej nitki.

Jak informował nas rzecznik ZIM Jan Machowski, realizacja zabezpieczeń akustycznych odbyła się na podstawie dokumentacji projektowej zatwierdzonej decyzją ZRID, a także w oparciu o zapisy DUŚ. Przeprowadzane były też analizy akustyczne, które wykazały konieczność montażu ekranów akustycznych.

- ZIM wraz z Inżynierem Kontraktu czekają na wyjaśnienia wykonawcy co do zgodności zastosowanego materiału z dokumentacją projektową. W przypadku stwierdzenia niezgodności wykonawca będzie zobowiązany do dokonania korekt oraz usunięcia wszelkich nieprawidłowości. Warto też nadmienić, że już obecnie do ZIM wpływają wnioski okolicznych mieszkańców co do zmiany wypełnień na rozwiązania przeźroczyste. Każdy taki wniosek będzie przeanalizowany pod kątem możliwości jego zastosowania, mając na uwadze wskaźniki ochrony przed hałasem wskazane w analizie akustycznej - informował nas Jan Machowski

8 marca w rozmowie z nami rzecznik ZIM zaznaczył, że pierwsze zmiany dotkną ul. Gen. Augusta Fieldorfa Nila, gdzie wykonawca wykonał ekrany niezgodnie z tym co było w decyzjach. W zeszłym tygodniu mieszkańcy jednego z bloków leżących przy tej ulicy poznali szczegóły rozwiązania.

- W przypadku ekranów w rejonie bloku przy Fieldorfa Nila 14, które zgodnie z projektem w znacznej części powinny być pełne i nieprzeźroczyste, na wniosek mieszkańców uzgodniliśmy zmianę wypełnienia. Zastosowane będzie tam rozwiązanie mieszane tj. do podwalinie betonowej (0,5 m) pozostanie 1 panel betonowy (1 m), a pozostałe panele będą przeźroczyste. Pozwoli to na zachowanie parametrów akustycznych przy jednoczesnym, lepszym efekcie estetycznym, o co wnioskowali mieszkańcy - mówi Jan Machowski, rzecznik ZIM.

Szklane ekrany mają zostać również zamontowane u zbiegu ul. Wybickiego i doktora Twardego po stronie "Domu Wchodzącego Słońca (ul. Bratysławska 2), gdzie również miały być panele pełne i nieprzeźroczyste, przy ul. Siewnej 30a/30b i częściowo na Pachońskiego 16 ("pierwszy rząd ekrany przeźroczyste, betonowe z szklaną górą" - pisze radny Jakub Kosek).

Trwa również analiza dot. możliwości zmiany planowanych betonowych ekranów z ul. Górnickiego 13G. Przewiduje się natomiast, że przy ulicy Nad Sudołem ekrany pozostaną betonowe. Bez ekranów pozostaną adresy: Kluczborskiej 50, Pachońskiego 8-14, Kuźnicy Kołłątajowskiej 15c i os. Mozarta 30.

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

od 16 lat
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grzegorz
Zawsze mnie ciekawiło co z mieszkańcami ulicy np Zwierzynieckiej albo Długiej lub Kalwaryjskiej.I wogole z dziesiątkami innych ulic dlaczego tam nie ma ekranów a gdzie indziej są.Wedlug jakiego klucza jest to budowane?
E
Ehh
Mozna było puścić po bluszcz,winogrona albo inne pnącza ,a mozna dobrać naprawdę fascynujące rośliny dla których taki ekran akustyczny może byc swoista pergola i zielenią miejska o która tak sie niby walczy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska