MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa toru saneczkowego w Marcinkowicach pod znakiem zapytania. Pojawiły się poważne problemy z realizacją inwestycji

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Latem saneczkarze trenują na sankorolkach. Tworzą prowizoryczny rozbieg, a jako tor wykorzystują kawałek drogi
Latem saneczkarze trenują na sankorolkach. Tworzą prowizoryczny rozbieg, a jako tor wykorzystują kawałek drogi Alicja Fałek
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwala na budowę toru saneczkowego o długości 426 metrów przy Powiatowym Centrum Sportu w Marcinkowicach. Ważą się losy inwestycji, dzięki której polska kadra saneczkarska mogłaby ćwiczyć w kraju, a na Sądecczyźnie odbywałyby się zawody rangi ogólnopolskiej.

Ważą się losy jednej z ważniejszych inwestycji sportowych planowanych na Sądecczyźnie. Jeśli do 11 lipca tego roku Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu nie ogłosi przetargu na budowę kompozytowego toru saneczkowego w Marcinkowicach, straci aż 6 mln zł dotacji z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Tor o długości 426 metrów miał być dopełnieniem kompleksu Powiatowego Centrum Sportu w Marcinkowicach, gdzie znajduje się nowoczesna hala sportowa, strzelnica na osiem stanowisk, boiska do uprawiania lekkoatletyki, bieżnie, rzutnie, skocznie, basen i przeszklone boisko do squasha. Inwestycja nie przypadkowo miała zostać zrealizowana w Marcinkowicach. W tamtejszym Zespole Szkół im. Władysława Orkana działa klub saneczkowy, którego podopieczni odnoszą sukcesy.

Plany nowosądeckiego starostwa zyskały także aprobatę Polskiego Związku Sportów Saneczkowych i zapewnienie, że na torze będą ćwiczyć zawodnicy kadry Polski. Obecnie muszą wyjeżdżać na treningi za granicę, bo w kraju nie ma ani jednego obiektu, gdzie mogliby trenować przez cały rok. W planach była także możliwość organizacji zawodów o randze międzynarodowej.

Tymczasem okazuje się, że pierwszy kompozytowy tor saneczkowy w Polsce, który umożliwiłby treningi saneczkarzom przez cały rok, może w Marcinkowicach nie powstać.

- Z informacji przygotowanych przez Wydział Inwestycji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu wynika, że na obecnym etapie przeprowadzana jest wieloaspektowa analiza zasadności budowy toru saneczkowego w Marcinkowicach. Analizowany jest zarówno aspekt finansowy tej inwestycji, jak i merytoryczny wynikający choćby z lokalizacji tego obiektu – przyznaje Tadeusz Zaremba, starosta nowosądecki. - Jeżeli chodzi o aspekt finansowy, to należy stwierdzić, że nie znamy jeszcze dokładnych kosztów tej inwestycji. Znane są nam natomiast różnego rodzaju ograniczenia, choćby te wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

O nich władze powiatu dowiedzieli się z przedłożonej przez projektanta koncepcji. Powstała ona po tym, jak 23 lutego tego roku, starostwo podpisało umowę na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego toru saneczkowego. Z niej wynika, że długość toru saneczkowego mierzona od linii startu do mety nie przekroczy 305 metrów, a więc jest krótsza od przyjętych wcześniej założeń. Żeby mógł powstać dłuższy tor, konieczna jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania.

- W kontekście przyznanych nam środków finansowych zmiana przeznaczenia gruntów jest procedurą długotrwałą, która w efekcie końcowym nie gwarantuje – w terminie wynikającym ze wstępnej promesy - uzyskania przez Powiat Nowosądecki zamierzonego celu – zaznacza jednak starosta Zaremba. - Na chwilę obecną nie można wykluczyć żadnego wariantu, w tym zmiany lokalizacji inwestycji, oczywiście po wcześniejszym uzyskaniu zgody podmiotu dotującego, czyli Prezesa Rady Ministrów.

Stadion Sandecji Nowy Sącz nabiera kształtów. Elewacja, nowy chodnik

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska