Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budują ponad 100 lokali mieszkalnych. Wielka inwestycja Limanowej za ponad 36 mln zł wystartowała

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Właśnie ruszyła wielka inwestycja Limanowej
Właśnie ruszyła wielka inwestycja Limanowej UM Limanowa, archiwum
Zapowiadana od dłuższego czasu inwestycja dotycząca postawienia ośmiu bloków mieszkalnych przy ul. Bednarczyka w Limanowej wystartowała. Na początku poprzedniego tygodnia rozpoczęły się roboty ziemne przy zadaniu pn. „Budowa ośmiu budynków wielorodzinnych przy ul. Bednarczyka w Limanowej”.

Prace realizuje Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego „Chemobudowa – Kraków” S.A. Zakończenie tej inwestycji zaplanowano już na połowę lipca 2026 roku. Warto wiedzieć, że mieszkania będą dostępne wyłącznie na wynajem w postaci lokali komunalnych z regulowanym przez miasto czynszem. W limanowskim Magistracie już zapowiedziano, że poszczególni najemcy po upływie 15 lat będą mogli stać się właścicielami mieszkań.

- Miasto Limanowa udowodniło już, że potrafi budować mieszkania tanio. Przykładem jest budynek przy ul. Fabrycznej. Tam też były wątpliwości co do inwestycji, ale szybko znaleźli się chętni by zamieszkać w nowych lokalach. Liczymy, że podobnie będzie teraz przy Bednarczyka. Nie da się ukryć, że Limanowa potrzebuje mieszkań, a my chcieliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców. Potrzeby są spore i ta inwestycja na nie odpowie – powtarza Stanisław Gorczowski, kierownik Wydziału Inwestycji w UM Limanowa.

Co powstanie w ramach tego zadania? Docelowo przy Bednarczyka stanie osiem bloków oferujących 104 lokale mieszkalne. Każdy budynek będzie składał się z 13 lokali, w tym 11 mieszkań jednokondygnacyjnych i 2 mieszkań dwukondygnacyjnych, ponadto na parterze każdego z nich powstaną trzy mieszkania przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Budynki będą spełniać wszelkie obecne standardy na czele z windami przystosowanymi do transportu chorych na noszach, osób niepełnosprawnych i przewozu mebli.

Jak już informowaliśmy, prócz budynków mają powstać droga wewnętrzna wyposażona w zjazd ze wspomnianej ulicy, tzw. ciąg pieszo-jezdny oraz układ traktów pieszych, które umożliwią i zapewnią komunikację pomiędzy obiektami zagospodarowania terenu.

Wykonawca zadba też o odpowiednie zagospodarowanie terenu wokół budynków. Inwestycja zakłada utworzenie m.in. sześciu zespołów miejsc postojowych samochodów osobowych czy tzw. obiektów małej architektury - wiat śmietnikowych, ławek parkowych.

Koszt budowy budynków wielorodzinnych przy ul. Bednarczyka docelowo wyniesie 36 mln 858 tys. 541,74 zł. Miasto Limanowa pozyskało na ten cel – z Rządowego Programu Mieszkania Komunalne – kwotę aż 36 mln 386 tys. 59,31 zł.

Poszukiwania musiały potrwać

W lutym ub. roku przekazaliśmy na łamach „Gazety Krakowskiej”, że w przetargu na budowę ośmiu bloków w pobliżu ul. Bednarczyka w Limanowej poszczególne firmy złożyły ostatecznie dwanaście ofert. Miasto postanowiło jednak unieważnić postępowanie. Powodem były, co nie jest niespodzianką, wysokie ceny wykonania inwestycji oraz ogromne różnice w poszczególnych ofertach zainteresowanych podmiotów. Nie da się ukryć, że budowlane trendy zmieniają się w niezwykle szybkim tempie.

- W minionym roku planowaliśmy wydać na ten cel kwotę ok. 30 mln zł – twierdził jeszcze w 2023 roku zastępca burmistrza Limanowej Wacław Zoń.

Kolejny listopadowy przetarg, w którym wystartowało siedem firm, został rozstrzygnięty półtora miesiąca po otwarciu ofert. Dokładnie analizowano bowiem duże różnice cenowe w poszczególnych ofertach. Wybrano ofertę w wysokości 36 mln 858 tys. zł brutto (wyższa o nieco ponad 1,8 mln od ówczesnych założeń Miasta). Jako ciekawostkę podajmy informację, że najwyższą ofertą była ta od firmy „Dombud” S.A. z Katowic – wynosiła bagatela 54 mln 831 tys. zł. brutto.

Wersalka i inne “ozdoby” witają przy wjeździe do Nowego Sącza

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska