W Małopolsce, siłą rzeczy, najwięcej zadań w budżecie obywatelskim zgłaszanych jest w Krakowie. Rok do roku mieszkańcy zgłaszają około stu zadań ogólnomiejskich i nawet około 500 zadań dzielnicowych. Dzięki temu w Krakowie zrealizowano takie zadania, jak montaż wielkich tablic informacyjnych w kilku punktach miasta, które pokazują aktualne dane na temat zanieczyszczenia powietrza. Inne z powodzeniem realizowane zadanie, to rewitalizacja Bagrów. To miejskie kąpielisko, które zyskuje nowy wygląd - pojawiają się nowe pomosty, alejki, ławki, hamaki i inne elementy małej architektury. To zadanie zwyciężyło już w dwóch edycjach budżetu obywatelskiego.
Oczywiście nie obywa się bez wpadek, bo czasem wygrywają zadania kontrowersyjne, jak Skrzydła Krakowa, które zakładały loty szybowcowe i zakup szybowców dla lokalnego aeroklubu. To zadania jest wciąż niezrealizowane. Wspomniane tablice informujące o zanieczyszczeniu powietrza zainstalowano dopiero kilka lat po tym, jak zadanie zostało wybranej przez mieszkańców do realizacji.
Niemniej budżet obywatelski w Krakowie cieszy się stałym zainteresowaniem. Co roku pojawiają się nowe, ciekawe zadania, które zgłaszają zaangażowani mieszkańcy.
Podobnie jest w innych miejscowościach Małopolski. Skala lokalnych budżetów obywatelskich bywa różna. Są gminy, gdzie realizuje się raptem kilka zadań, a w innych ich liczba wynosi kilkadziesiąt i zbliża się nieraz do setki. W mniejszych gminach dominują głównie zadanie polegające na remoncie jakiegoś odcinka drogi czy chodnika, dofinansowanie lokalnej OSP czy organizacja festynów.
Przykładowo w Niepołomicach w minionych latach w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowano takie zadania, jak festyn sportowo-integracyjny dla mieszkańców osiedla Jazy (Jazzy na Jazach), zakup brakującego sprzętu i mundurów dla OSP Podgrabie czy remont sal rehabilitacyjnych i zakup sprzętu do rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
W Nowym Sączu w tym roku, w ramach budżetu obywatelskiego, odbył koncert plenerowy dla mieszkańców miasta "W bieli i czerwieni z muzyką wyzwoleni" z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z kolei w Myślenicach, w pierwszej edycji BO, która odbyła się w 2017 roku, udało się już zrealizować takie projekty, jak zakup dwóch quadów ratowniczych i przyczepy do transportu osób poszkodowanych oraz transportu quadów.
Jak widać, skala zadań jest bardzo różna. Wiele oczywiście zależy od wielkości gminy. Im większa, tym większe środki przeznaczone na realizację zadań obywatelskich. Najwięcej wydaje się w Krakowie. Tam co roku na BO przeznacza się ok. 12 mln zł, a najdroższe pojedyncze zadanie może kosztować aż 3 mln zł. W innych gminach kwoty są oczywiście niższe i oscylują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
