W Bukownie powstanie plac zabaw dla osób z niepełnosprawnościami
Władze Bukowna zlecą modernizację placu zabaw przy ulicy Niepodległości. Obiekt, który się tam znajdzie ma być w całości dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Już na etapie planowania zadania przeprowadzone zostały konsultacje z podopiecznymi oraz zarządem Stowarzyszenia Dobroczynnego "Res Sacra Miser". Uzyskano także opinię członka Fundacji Wspólnoty Nadziei. Na podstawie tych konsultacji wykonany został projekt zagospodarowania terenu wraz z kosztorysem przedsięwzięcia.

Plac zabaw zostanie podzielony na strefy: relaksu, sensoryczną, sprawnościowo-integracyjną, zabawowo-ruchowo-integracyjną, odpoczynku, zabaw integracyjnych w piasku, huśtawek integracyjnych oraz sensoryczną roślinn i, ruchową trampolin integracyjnych.
Wśród urządzeń do zabawy znajdą się między innymi: elementy do wspinaczki, karuzela, bęben obrotowy, piaskownica, huśtawki, trampoliny i wiele innych.

Koszt realizacji inwestycji to około 864 tysiące złotych. 550 tysięcy pokrywa dofinansowanie przyznane samorządowi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozostała część kwoty to wkład własny gminy Bukowno.
Bukowno walczy z architektonicznymi barierami
W planach samorządowcy mają także przebudowę schodów wejściowych do urzędu miasta. W ramach inwestycji drzwi wejściowe wymienione zostaną na przesuwne. Zamontowana zostanie także winda schodowa. Ponadto przedsięwzięcie zakłada dostawę i montaż tablicy tylograficznej, która będzie zawierała rozkład pomieszczeń budynku. Ma ona posiadać opisy w alfabecie Braille’a oraz piktogramy i rozwiązania pozwalające na orientację w budynku osobom z dysfunkcjami intelektualnymi.
- Zawsze staramy się maksymalnie optymalizować finansowanie miejskich inwestycji. Jeśli tylko istnieje możliwość pozyskania środków zewnętrznych na jakieś zadanie, staramy się składać nasze wnioski o dofinansowanie. Bardzo się cieszę, że obie nasze aplikacje uzyskały dofinansowanie z PFRON. To blisko 800 tys. zł, które zamiast z budżetu miasta zostanie teraz wydatkowane ze środków zewnętrznych. Fakt, że często się nam udaje skutecznie sięgać po dofinansowania świadczy też o sprawnym zespole osób przygotowujących nasze wnioski, bo gdyby nasze wnioski nie były dobrze przygotowane nie udałoby się pozyskać tych dotacji. W przypadku konkursu „Dostępnej przestrzeni publicznej” nasz wniosek dotyczący wejścia do budynku Urzędu zajął na liście rankingowej 70. miejsce spośród 844 wszystkich zgłoszonych wniosków. Z kolei wniosek dotyczący naszego placu zabaw zajął 3. miejsce w Polsce na 305 wszystkich złożonych wniosków, spośród których dofinansowano zaledwie 120 z nich. Dlatego wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie i konsultowanie tych wniosków raz jeszcze serdecznie dziękuję – komentuje zastępca burmistrza, Marcin Cockiewicz.
Wartość zadania to około 312 tysięcy złotych. Dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pokrywa 80 procent wartości tej kwoty.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Juromania zawita do Olkusza i Rabsztyna. Organizatorzy przygotują masę atrakcji
- Ruszyły prace związane z budową lodowiska na „Czarnej Górze” w Olkuszu
- Konstruktorzy rakiet z Polski, Czech i Słowacji spotkali się na Pustyni Błędowskiej
- Pożegnanie lata w Olkuszu. Słowiańska Krew na scenie. Zlot foodtrucków
- Dziesięć atrakcji z powiatu olkuskiego walczy o miano turystycznego skarbu Małopolski
- Około 250 zawodników na starcie szóstej edycji „Srebrnej Dziesiątki”
