Grupa obywateli sprzeciwiających się wprowadzeniu podręcznika profesora Wojciecha Roszkowskiego utworzyła stronę internetową. Znajduję się na niej mapa szkół między innymi z Małopolski, na której zaznaczono z jakiego podręcznika dana placówka będzie korzystać. Wykaz powstał na podstawie stron internetowych szkół. Nie jest pełny.
W powiecie wadowickim przeciwko wprowadzaniu tej pozycji do szkół walczy radny powiatowy Platformy Obywatelskiej Sebastian Mlak. Chce, by dyrektorzy szkół publicznie ujawnili z jakiego podręcznika do HiT w ich w szkołach będą korzystali uczniowie.
Chciałbym zwrócić uwagę, iż podręcznik autorstwa pana Roszkowskiego zawiera fałszywe informacje, autor stosuje w nim nienawistny język, mało w nim faktów historycznych i źródeł. Zawiera natomiast opinie i poglądy autora, które nie są faktami naukowymi - twierdzi radny Mlak.
Nie wszystkim taka postawa lokalnego polityka się spodobała. Zdaniem dyrektora Zespołu Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej, Zbigniewa Stradomskiego, byłego burmistrza tego miasta, radny wywiera na szkoły naciski.
Jako lokalny polityk, posługując się tylko własną opinią, próbuje uzyskać moje określone zachowanie w stosunku do osób odpowiedzialnych za wybór podręcznika. Przez takie działanie przenosi, moim zdaniem, politykę na teren szkoły, co jest niedopuszczalne. Ustawa o systemie oświaty wyraźnie stanowi, iż procesu wyboru podręcznika dokonuje zespół nauczycieli danego przedmiotu, a nie dyrektor szkoły a tym bardziej radny powiatowy - podkreśla dyrektor Stradomski.
A jak to wygląda w innych szkołach?
W sierpniu przeciwnicy wprowadzenia kontrowersyjnego podręcznika profesora Roszkowskiego opublikowali mapę zatytułowaną „Szkoła wolna od (s)HIT-u” zawierającą informacje dotyczące wybranych przez nauczycieli poszczególnych szkół podręczników.
Mapa była aktualizowana do końca sierpnia. Do tamtego momentu część szkół w powiatach Małopolski, m.in. w olkuskim i oświęcimskim zadeklarowała, że od nowego roku szkolnego ich uczniowie będą się uczyć z innego podręcznika, przygotowanego przez Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne (WSiP).
Taką decyzję podjęli nauczyciele między innymi z: IV i II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, Powiatowego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych numer 4 i I Liceum Ogólnokształcącego w Oświęcimiu.
Z powiatu wadowickiego na tej liście znalazły się LO w Andrychowie, II Liceum Ogólnokształcące w CKZiU nr 2 w Wadowicach I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity w Wadowicach oraz Liceum Ogólnokształcące w ZSiPO im. Mikołaja Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Przedmiotu historia i teraźniejszość można uczyć bez podręcznika. Nasi nauczyciele podjęli decyzję, że będą uczyć w oparciu o podstawę programową. Nasi historycy uznali, że jest to bardzo słaby podręcznik - są tam jedynie opinie profesora Roszkowskiego a nie rzetelna wiedza - poinformowała Katarzyna Przebinda- Niemczyk dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej- Curie w Andrychowie.
W powiecie chrzanowskim natomiast I oraz II Liceum Ogólnokształcące zadeklarowały, że decyzja o tym, z którego podręcznika młodzież będzie się uczyła zapadnie w nowym roku szkolnym. Podobnie deklaracje padły ze stron nauczycieli między innymi z: III i I LO w Olkuszu oraz Salezjańskiego LO w Oświęcimiu. I tak jest też w wielu innych małopolskich szkołach.
Podobnie wyglądała sytuacja w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, gdzie większość szkół zadeklarowała, że podręcznik, z którego będą korzystać uczniowie zostanie wybrany dopiero w pierwszych dniach września, czyli ten proces trwa. Zaledwie mała część placówek jasno i wyraźnie powiedziała, że wybranym podręcznikiem będzie ten przygotowany przez Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne.
Będziemy kontynuować temat za kilka dni. Wtedy okaże się, czy temat nie jest "burzą w szklance wody.
- Witacze w Małopolsce. Poznajcie dożynkowy humor
- Na linię Kraków Główny - Oświęcim przez Skawinę wrócą pociągi, ale nie na całą trasę
- TOP 20 strzelców piłkarskiej KO Oświęcim. Są już pierwsi liderzy
- Ostatnie dni pokoju, pierwsze dni wojny w Oświęcimiu i na ziemi oświęcimskiej
- Wniosek o dodatek węglowy. Kiedy otrzymają pieniądze i ile węgla za niego kupią?
- Studia na najnowszym kierunku uczelni w Oświęcimiu jeszcze w tym roku
