Burze w Krakowie i Małopolsce
- Od rana otrzymujemy informację o skutkach burz i ulewnych deszczów. Strażacy wyjeżdżają do usuwania skutków ulew w całej Małopolsce. Interweniują w związku ze zgłoszeniami o powalonych drzewach, konarach, zatkanych studzienkach kanalizacyjnych - informuje Huber Ciepły, rzecznik małopolskiej Straży Pożarnej.
Synoptycy wydali ostrzeżenie meteorologiczne, w którym poinformowali, że w sobotę, 22 czerwca, od godz. 08 do godz. 20 mogą występować burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu i porywisty wiatr.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu, od 35 mm do 40 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/godz. Lokalnie grad.
Część Małopolski, w tym Kraków, została objęta ostrzeżeniem II stopnia, dla wschodniej i południowo-wschodniej części województwa wydano najwyższy III stopień.
Pojawiają się pierwsze zniszczenia
Silny wiatr w Krakowie spowodował pierwsze zniszczenia. Na ul. Rydla drzewo przewróciło się na jadący samochód. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Gdzie jest burza, gdzie pada deszcz? Radar online. Mapa burzowa online INTERAKTYWNA MAPA
W związku z sytuacją pogodową wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zwołał doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Meldunki służb odebrali wicewojewodowie Elżbieta Achinger oraz Ryszard Śmiałek.
- Prognozy na sobotę mówią o ostrzeżeniach o burzach pierwszego stopnia. Najbliższe godziny będą szczególnie niespokojne. W związku z możliwością wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych służby są w pełnej gotowości. Przekazaliśmy też pismo do starostów, aby służby i jednostki lokalne zachowały szczególną czujność i sprawność działań w przypadku konieczności niesienia mieszkańcom pomocy i wsparcia. Zawnioskowaliśmy też oczywiście do RCB o wydanie alertu, a stosowne ostrzeżenia zostały przekazane do powiatowych i miejskich centrów zarządzania kryzysowego – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
– Apeluję do mieszkańców o ostrożność. Otwarta przestrzeń może okazać się pułapką. Pamiętajmy o tym, że mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu, przygotujmy się na to. Możliwe są podtopienia. Burzom ma towarzyszyć grad i silny wiatr. Zabezpieczmy rzeczy, które może porwać; przeparkujmy samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami; uważajmy też podczas jazdy samochodem – apeluje wojewoda Klęczar.
W rejonach przechodzących burz spodziewane są wzrosty poziomu wody, lokalnie gwałtowne. Istnieje możliwość przekroczenia stanów umownych.
Burze mogą powodować zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, uszkodzenia drzewostanu, utrudnienia komunikacyjne, lokalne zalania, a tym samym stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.
Bardzo duże ilości wody spływającej chodnikami i ulicami po gwałtownych opadach deszczu niosą ze sobą piasek, liście lub śmieci. Pod numerem telefonu 12 616 75 55 pracownicy jednostki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna czekają na zgłoszenia mieszkańców w sprawie niedrożnych wpustów ulicznych.
Szef MON: Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem rządu
