Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Były dyrektor sądeckiego MORD skazany za korupcję

Paweł Szeliga
Na cztery lata więzienia w zawieszeniu na trzy skazał Sąd Rejonowy w Nowym Sączu byłego dyrektora MORD Józefa P. Mężczyzna od stycznia 2010 do stycznia 2012 r. przyjął łącznie 31 tys. zł łapówek za ustawianie egzaminów na prawo jazdy.

65-letni Józef P. dyrektorem Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu został w 2007 r. Już w pierwszych dniach zapowiedział większą transparentność funkcjonowania placówki. Zapewniał, że w ośrodek będzie działał wzorcowo, a wszelkie przejawy korupcji będą tępione. Tymczasem dyrektor sam uległ pokusie łatwego dorabiania do pensji. W porozumieniu z właścicielami ośrodków szkolenia kierowców stworzył specjalne popołudniowe grupy dla kursantów zdających w dodatkowych terminach. Egzaminowali ich wyłącznie pracownicy wprowadzeni w przestępczy proceder.

Józef P. został zatrzymany 12 stycznia 2012 r. Miał przy sobie 3 tys. zł, pochodzące z łapówek. Trzy miesiące spędził w areszcie. Przyznał się do winy, ale motywów swojego działania nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć. Jego kariera legła w gruzach. Zblakły też jego sukcesy, w tym usprawnienie egzaminów i skrócenie czasu oczekiwania na nie.

Józef P. skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się karze. W sądzie domagał się wczoraj wyłączenia jawności posiedzenia. Twierdził, że był piętnowany przez media, przeszedł zawał serca. Sędzia Anna Serwin-Bajan wniosek jednak odrzuciła. Stwierdziła, że podczas posiedzenia nie przeprowadza się postępowania dowodowego, zaś samo odczytanie wyroku jest jawne. Prócz kary więzienia w zawieszeniu Józef P. ma także trzyletni zakaz pełnienia jakichkolwiek funkcji w administracji państwowej i samorządowej. Musi zwrócić pieniądze pochodzące z łapówek i zapłacić 1950 zł grzywny. Ponieważ od chwili zatrzymania nie pracuje został zwolniony z opłaty kosztów sądowych. Wyrok jest nieprawomocny.

- W przypadku apelacji wyrok może być bardziej surowy - zwróciła uwagę sędzia Anna Serwin-Bajan.

Dodajmy, że ujawnienie afery łapówkarskiej w sądeckim MORD doprowadziło do odkrycia rozbudowanej sieci powiązań małopolskich i śląskich ośrodków szkolenia kierowców, które ułatwiały za pieniądze zdobycie prawa jazdy. Kilkunastu instruktorów i pracowników MORD usłyszało już wyroki w zawieszeniu. Szacuje się, że w proceder mogło być zaangażowanych nawet 200 osób.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska