Do zatrudnienia Jerzego Adamika odniósł się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
- Prezydent komentując fakt zatrudnienia w instytucji należącej do miasta wielokrotnie powtarzał, że Jerzy Adamik odbył karę, nie zajmuje stanowisk kierowniczych i nie odpowiada za finanse instytucji, w której pracuje - mówi Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta miasta.
Z kolei wiceprezydent Andrzej Kulig, który startuje w wyborach na prezydenta powiedział, że on nie pozwoliłby na zatrudnienie Jerzego Adamika.
- Ja jestem za przejrzystością w zatrudnianiu w miejskich spółkach. Moje doświadczenia w różnych instytucjach pokazywały, ze jestem bardzo rygorystyczny w przestrzeganiu zasad zatrudniania. Co do pana Jerzego Adamika to myślę, że jest wiele miejsc w Krakowie, w których pan Jerzy Adamik mógłby znaleźć zatrudnienie, nie koniecznie w MPEC-u - mówi Andrzej Kulig.
11 lat śledztwa
Adamik był radnym miejskim Krakowa od 1994 do 2001 r. W 2005 r. został wojewodą małopolskim. Dwa lata później został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie afery gruntowej.
Śledztwo i proces w sprawie korupcji trwały 11 lat. Dotyczyły pierwokupu przez gminę Kraków działki położonej w atrakcyjnej dzielnicy Krakowa - Woli Justowskiej. W 1999 r. dwaj właściciele tego gruntu postanowili wykorzystać swoje znajomości wśród miejskich urzędników, żeby sprzedać tę ziemię miastu za 5 mln zł, chociaż jej rzeczywista wartość wynosiła 1,4 mln zł.
Biznesmeni wręczyli Tomaszowi S. i Jerzemu Adamikowi łapówki, aby ci przekonali innych członków Zarządu Miasta Krakowa do zgody na tę transakcję. Od początku wzbudzała ona kontrowersje. Jako pierwszy opisał je „Dziennik Polski”. Prokuratura zajęła się sprawą dopiero po czterech latach, w 2003 r.
Wyroki
Na mocy wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie troje byłych wiceprezydentów, członków Zarządu Miasta Krakowa w latach 1998-2002 zostało uniewinnionych od zarzutu. Do końca drżeli o wyrok, ponieważ w I instancji Jerzy Jedliński, Ewa Kułakowska-Bojęś i Teresa Starmach dostali kary w zawieszeniu. Sąd Apelacyjny umorzył z powodu przedawnienia sprawę kolejnego oskarżonego wiceprezydenta, czyli Pawła Zorskiego. Jerzy Jedliński nazwał ten wyrok gorzkim zwycięstwem.
- Po niemal 11 latach trudno się cieszyć. Skończyło się dobrze, choć nigdy nie powinno się zacząć - mówił po ogłoszeniu wyroku były wiceprezydent Krakowa.
W osobnym procesie karnym prawomocne orzeczenie - wyrok w zawieszeniu za wręczanie łapówek - usłyszeli dwaj biznesmeni Rafał R. i Marian M.
Były wojewoda małopolski Jerzy Adamik rozpoczął swoją odsiadkę dwóch i pół roku więzienia za przyjęcie 200 tys. złotych łapówki dopiero pod koniec 2020 r.
Zapytaliśmy rzeczniczkę prezydenta o powody podjęcia decyzji zatrudnienia w miejskiej spółce człowieka, który został skazany za działalność na szkodę miasta. Czekamy na odpowiedzi.
Kraków. Najdroższe i najtańsze mieszkania. Ranking dzielnic ...
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów
