Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cała Polska przyjeżdża szkolić się do Klucz

Małgorzata Gleń
Goście z całej Polski - oprócz szkoleń i prezentacji zwiedzają gminę Klucze
Goście z całej Polski - oprócz szkoleń i prezentacji zwiedzają gminę Klucze Małgorzata Gleń
W małej gminie Klucze pod Olkuszem, która ma niecałe 15 tys. mieszkańców, panuje wysyp organizacji pozarządowych. Jest ich tu aż 29. Współpracują z sobą i samorządem na tyle skutecznie, że gminy z całej Polski przysyłają tu swoich pracowników, by szkolili się od najlepszych i kluczewskie rozwiązania przenosili na swój grunt.

- 10 lat temu mieliśmy chęć pomagania, ale nie wiedzieliśmy jak organizować pomoc, by była skuteczna. Też potrzebowaliśmy szkoleń i edukacji w tym zakresie. Teraz możemy pomagać innym - tłumaczy Agnieszka Ścigaj. Jest wiceprezesem spółdzielni socjalnej "Opoka" i członkiem kilku organizacji pozarządowych z terenu.
W gminie każda z 15 wsi ma własne stowarzyszenie działające na jej rzecz. Są też organizacje zakładane na przykład przez strażaków, czy też panie z Kół Gospodyń Wiejskich i wiele innych.

Trzy największe stowarzyszenia działające w gminie są też organizacjami pożytku publicznego. To Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego "Klucz", Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne i Stowarzyszenie Ziemia Kluczewska. To one zrewolucjonizowały pomoc społeczną w gminie. Ich założycielami są w większości byli i obecni pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej.

Zobacz także: 29-latek spod Olkusza napadł na 14 banków!

- Już od lat mieliśmy ogromną potrzebę działania, ale pomoc społeczna miała związane przepisami ręce. Była zasada - daj, a nie pomagaj. Chcieliśmy więcej - opowiada pani Agnieszka. Wtedy do gminy przyjechał pastor Daniel Wołkiewicz z Kościoła zielonoświątkowego. Chciał w Kluczach założyć przytulisko. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne było pierwsze. Przetarło szlaki kolejnym. Teraz wszystkie organizacje w gminie współpracują z sobą i samorządem. Aż trudno rozgraniczyć, kto co robi. Wspólnie zakładają kolejne stowarzyszenia, Centrum Integracji Społecznej, spółdzielnię i realizują zadania zlecone przez gminę, takie jak dożywianie najbiedniejszych mieszkańców.

Te rozwiązania przekazują gościom z całej Polski, chcącym nauczyć się, jak powinna wyglądać współpraca między organizacjami a gminą. - Przez ostatnie dwa miesiące mieliśmy 26 wizyt studyjnych z całej Polski - podkreśla Agata Swędzioł z ChSD i ,,Opoki". Zwykle są to dwu-, trzydniowe wizyty. Uczestnicy spotykają się z władzami gminy i przedstawicielami stowarzyszeń. Oglądają dokonania i słuchają prelekcji. Potem rozwiązania przenoszą do siebie. Z Klucz na pewno możemy być dumni.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska