https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Caritas zbiera pieniądze dla ofiar trzęsień ziemi w Turcji i Syrii. W niedzielę będą zbiórki w kościołach

MMG
Opracowanie:
Caritas prowadzi zbiórki pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz sąsiednich państwach. Doszło tam do ogromu tragedii
Caritas prowadzi zbiórki pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz sąsiednich państwach. Doszło tam do ogromu tragedii Caritas Polska
Do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią, doszło w nocy z 5 na 6 lutego 2023. W dzień było kilka kolejnych wstrząsów. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Caritas Polska pomaga ofiarom. W pomoc włącza się wiele parafii, w niedzielę zapowiadają zbiórki.

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii przekroczyła 20 tysięcy osób (dane na 10 lutego 2023). Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnia w skali Richtera. Ludzie stracili bliskich, domy i nieraz cały dorobek życia.

Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

— To trzęsienie ziemi, najsilniejsze od lat 90., dotknęło głównie Syrię i Turcję — mówi Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Syrii i w Libanie. — Mnie zastało w Bejrucie, stolicy Libanu. Było na tyle silne, że obudziłem się w środku nocy i wybiegłem na ulicę, bo budynkowi groziło zawalenie. Ściany popękały na każdym z pięter, w każdym mieszkaniu. Czekamy na decyzję, czy budynek nadaje się do użytkowania — dodaje.

Pomoc potrzebna od zaraz

Caritas Polska jest od lat obecna w Syrii, gdzie, dzięki współpracy z obecną na miejscu organizacją partnerską, obejmuje wsparciem najbiedniejszych jej mieszkańców w ramach programu Rodzina Rodzinie. Pomoc od 2020 r. niesie także w Libanie, od pamiętnego wybuchu chemikaliów w Bejrucie. Obecnie w ramach programu Rodzina Rodzinie pomoc otrzymują najubożsi Libańczycy, a także najubożsi mieszkańcy Iraku, w którym także odczuwalne były dzisiejsze wstrząsy, oraz mieszkańcy izolowanej Strefy Gazy.

— Caritas Polska działa w regionie Bliskiego Wschodu od wielu lat, od Jordanii po Jemen. Naszym flagowym programem jest Rodzina Rodzinie, w ramach którego ubogie rodziny libańskie, syryjskie, palestyńskie i irackie otrzymują comiesięczne wsparcie finansowe. W Libanie i w Syrii wspieramy również placówki edukacyjne — mówi Dominik Derlicki.

Caritas prowadzi zbiórki pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz sąsiednich państwach. Doszło tam do ogromu tragedii
Caritas prowadzi zbiórki pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz sąsiednich państwach. Doszło tam do ogromu tragedii Caritas Polska

Jak wynika z informacji przekazanych przez Caritas Syria, w Aleppo, które mocno ucierpiało w czasie trzęsienia ziemi, potrzebna jest pomoc humanitarna, w tym ciepłe koce, materace i żywność, oraz schronienie dla tych, których domy zostały zniszczone. Obecnie w 27 szkołach i obiektach przebywa 5000 przesiedleńców.

Syryjczycy wciąż mierzą się z bezrobociem, brakiem towarów i biedą – pozostałościami po wieloletniej i wyniszczającej wojnie. Trwa walka o powrót do normalności, której częścią jest dostęp do edukacji. Niestety wiele syryjskich szkół zostało zniszczonych lub potrzebuje remontu, dlatego nadal część dzieci nie korzysta z nauki. Brak edukacji kładzie się cieniem na przyszłości kraju, dlatego Caritas od lat prowadzi w Syrii program Szkoła Szkole, polegający na przekazywaniu środków i pomocy materialnej kilku placówkom edukacyjnym, dzięki którym stało się możliwe rozpoczęcie zajęć. Jak przekazał Dominik Derlicki, w wyniku dzisiejszego trzęsienia ziemi ucierpiała co najmniej jedna ze wspieranych szkół.

Liban od kilku lat doświadcza zapaści gospodarczej, w wyniku której jego mieszkańcy znaleźli się na granicy ubóstwa. Na kondycji kraju i jego mieszkańcach mocno odbijają się światowe kryzysy i katastrofy, takie jak eksplozja w Bejrucie czy dzisiejsze trzęsienie ziemi. Każde kolejne nieszczęście uruchamia efekt domina. Caritas Polska, która natychmiast zareagowała na wybuch w 2020 r. przekazując pomoc finansową i rzeczową (m.in. środki higieniczne i koncentratory tlenu), chce znów działać w trybie interwencyjnym, niosąc wsparcie ofiarom katastrofy. Tym razem będzie opierała się na doświadczeniach sprzed blisko 3 lat, kiedy to współpracowała z partnerską Caritas Liban, udzielając jej bezpośrednio pomocy w punktach ustawionych na ulicach Bejrutu. Ludzie, którzy stracili swój dobytek, zgłaszali się po wodę i żywność. Ranni z kolei przychodzili do punktów medycznych, które były niezbędne, ponieważ w katastrofie ucierpiały także szpitale i przychodnie. W dłuższej perspektywie okazało się, że ofiarom katastrofy niezbędna jest także pomoc psychologiczna.

Dla wielu mieszkańców krajów, które od lat borykają się z ogromnymi problemami, utrata dobytku czy zdrowia jest jak wyrok. Nie poradzą sobie bez pomocy z zewnątrz.

— Naszym zadaniem, jako organizacji humanitarnej, jest dotarcie z pomocą do ofiar trzęsienia ziemi w krajach i tak już doświadczonych przez los. Wierzę, że dzięki wielkiemu sercu darczyńców, którzy tak ofiarnie wspierają akcje i programy Caritas Polska, możemy pomóc ludziom w przywróceniu godnych warunków życia — mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. — Za wrażliwość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka z całego serca dziękuję — dodaje.

Każdy może pomóc ofiarom trzęsienia ziemi przez Caritas:

  • wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl
  • wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC
  • wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Parafie z Małopolski zapowiadają, że w niedzielę będą prowadzić zbiórki pieniędzy na ten cel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Y
Yaro
Bez przesady. Sami sobie winni! Zamiast solidnie budować, to wydają kasę na uzbrojenie. Armia Turecka jest uznawana za drugą co do wielkości armię NATO, a 11 siłę militarną na świecie, z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości 17,3 mld dolarów. Resztę pozostawiam bez komentarza! Myślałby to kto, że Polacy tacy bogaci, że będą dokładali się do bogatej Turcji. Kościół to może niech zbiera na dzieci z domów dziecka, których jest w Polsce ponad 70.000 i jak kończą 18 lat, to mają wielkie G,,,O!
G
Gość
Tyle mają działek i kamienic więc niech sprzedają a nie zbieractwo

na tace.I to zapewne po mszy bo podczas to na własne potrzeby.

Państwo pałci fundusz kościelny, za lekcje religii, inne darowizny,

a gdzie przykład ?a potem narzekanie na malające powołania>

Na własną prośbę a będzie jeszcze gorzej...ciemny lud tego nie kupuje.
G
Gość
Wolałabym żeby Kościół tego nie zbierał, nie mam zaufania
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska