Burza przeszła nad Twoją miejscowością? Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo! Przyślij je na adres [email protected]. Do Twojej dyspozycji są też nasze profile na Facebooku: Mój Reporter Kraków | Gazeta Krakowska
Zabytek od dekady figuruje na liście UNESCO. - Ziemia jest już tak mokra, że jedna większa ulewa i może dojść do zalania świątyni - mówi ks. Zbigniew Kras, proboszcz parafii św. Andrzeja w Lipnicy Murowanej.
Opiekun kościółka wie, co mówi. W sierpniu, trzy lata temu, gdy był już spakowany na pielgrzymkę do Częstochowy, przez całą noc wylewał wodę z zabytkowej świątyni. Ulewa, która przeszła wówczas nad Lipnicą, sprawiła, że woda wdarła się do kościółka. Ludzie przez kilkanaście godzin pracowali przy jego zabezpieczeniu. - Na pielgrzymkę nie poszedłem, musiałem zostać na miejscu. Nigdy bym sobie nie wybaczył, gdybyśmy utracili coś tak cennego - mówi ks. Kras.
Najgorzej było jednak 15 lat temu. W kościółku woda dochodziła do dwóch metrów wysokości. Zalane było wszystko. Taka sytuacja nie może się już powtórzyć.
- Konieczne jest zabezpieczenie biegu Uszwicy - tłumaczy ks. Zbigniew Kras. - Jest to potężne zadanie, w które muszą być zaangażowane środki budżetu państwa - dodaje duchowny.
Właśnie pojawiła się szansa, że problem zostanie rozwiązany. - Regulacja Uszwicy i budowa trzech zbiorników retencyjnych (w Lipnicy, Gosprzydowej i Okocimiu) znalazła się w programie "Górna Wisła" - mówi Tomasz Gromala, wójt Lipnicy. W tym roku ma być gotowa dokumentacja. Rząd będzie zabiegał o pieniądze z UE w ramach programów finansowanych w latach 2014-20.
Są też spore szanse, że powstanie dodatkowe opracowanie, które odniesie się do kościółka św. Leonarda. - Stworzenie takiego programu było jednym z postulatów konferencji zorganizowanej ostatnio w Lipnicy z okazji 10. rocznicy wpisu kościółka na listę UNESCO - dodaje wójt.
Na razie mieszkańcy bacznie obserwują Uszwicę, przepływającą obok kościółka. - Czuwamy i modlimy się o pogodę - zapewnia Michał Leszczyński z Lipnicy.
Cenny zabytek
Kościół św. Leonarda to największy zabytkowy skarb ziemi bocheńskiej. Świątynia pochodzi z XV w. Niezwykle cenna i wyjątkowa polichromia ścian wnętrza powstawała od końca XV do początku XVIII w. W kościele znajduje się bardzo ciekawy XVII-wieczny pozytyw szkatulny (odmiana organów). Kościół św. Leonarda w 2003 r. został wpisany na listę UNESCO.
Czytaj także:
- Deszcz zalewa Kraków i okolice. Utrudnienia w ruchu [ZDJĘCIA]
- Kraków: woda wlała się na autostradę A4 [ZDJĘCIA]
- Woda i błoto zalewają zwrotnicę - utrudnienia na trasie na os. Kurdwanów [ZDJĘCIA]
- Czarna Góra: powódź zniszczyła drogę [ZDJĘCIA]
- Tarnów: podtopienia na ul. Szpitalnej [ZDJĘCIA INTERNAUTKI]
- Małopolska po burzach [ZDJĘCIA, VIDEO]
- Nawałnica z gradem w Krakowie. Kilkadziesiąt interwencji [ZDJĘCIA]
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+