W połowie października 2018 r. nastąpi kolejne przeniesienie zwłok zamordowanego ministra. Tym razem z Cmentarza Komunalnego przy ul. Rejtana na Stary Cmentarz przy Alejach Wolności, gdzie jego mauzoleum znajdowało się do II wojny światowej, gdy stamtąd usunęli go Niemcy.
Telegram z kondolencjami po zamordowaniu ministra Bronisława Pierackiego, wysłany do jego brata wiceministra Kazimierza Pierackiego, odnalazła na internetowej aukcji Iwona Droździk kierująca w sądeckiej książnicy Działem Zbiorów Specjalnych i Regionalnych (czyli tzw białych kruków). Takiej okazji nie można było zmarnować.
Bardzo interesującymi postaciami są także jego nadawcy. Bracia Adam i Zygmunt Jakubowscy, którzy wcześniej podczas walkbyli towarzyszami broni Bronisława Pierackiego podczas walk o Lwów.
Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego stała się posiadaczem cennej pamiątki. Transakcja została sfinalizowana w tych dniach, czyli mniej niż miesiąc przed uroczystościami kolejnego pogrzebu Bronisława Pierackiego.
Prace przygotowujące uroczystość dobiegają końca. Płyta mauzoleum Ministra została już przemieszczona z Cmentarza Komunalnego przy ulicy Rejtana na Stary Cmentarz przy Alejach Wolności, vis a vis obecnego gmachu Miejskiego Ośrodka Kultury, niegdyś nazywanego "Domem Pierackiego".
Ciekawostką telegramu jest jego blankiet zawierający reklamy łaźni rzymskiej i parowej w Warszawie, i to zarówno na stronie przeznaczonej do naklejenia taśmy z wydrukiem treści depeszy jak też na rewersie blankietu.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Jak głosować poza miejscem zamieszkania?