Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Co warto wiedzieć o Starym Cmentarzu?
Cmentarz przy kościółku św. Mikołaja, spalonym w XVIII w., został cmentarzem miejskim w 1785 roku. Czynny był do 1885 roku i odtąd miano "Starego Cmentarza". W latach 1927-33 cmentarz został uporządkowany i pomniejszony o teren wydzielony pod jezdnię ulicy oraz placu pod budowę Domu Strzeleckiego im. gen. Bronisława Pierackiego. Część nekropolii, od strony Alei Wolności, została po 1945 roku przeznaczona na Cmentarz Zasłużonych. Pogrzebano tutaj prochy sądeczan
rozstrzelanych w Nowym Sączu i okolicy.
3 października 1954 roku na Starym Cmentarzu odsłonięty został pomnik-mauzoleum "Pieta Sądecka" - matka opłakująca śmierć niewinnie pomordowanych - wzniesiony ku czci i wiecznej pamięci ofiar terroru hitlerowskiego. Autorką rzeźby jest Janina Reichert-Toth. W cokole pomnika złożone są urny z prochami z miejsc straceń, obozów koncentracyjnych, z pól bitewnych. Przed pomnikiem Sądeckiej Piety znajduje się płyta Nieznanego Żołnierza II wojny światowej.
Ponadto sądeczanie z kręgu Harcerstwa RP zasadzili na cmentarzu w 1948 r. dwanaście jesionów - żywych pomników miejsc straceń z lat okupacji niemieckiej.
Jeśli chodzi o dawne, XIX-wieczne pomniki nagrobkowe niestety nie wiele z nich się zachowało. Część z nich poddano konserwacji, inne czekają na swoją kolej.
Nowy Sącz. Sądeczanie odwiedzają groby bliskich na Cmentarzu...
- Uzdrowisko widmo. Malownicza miejscowość wciąż straszy pustkami
- Wielka woda na Sądecczyźnie. Żywioł w 2010 roku nie znał litości
- Góra Zakochanych? Zmotoryzowanych! Spacery na wieżę widokową psują auta i quady
- Jezioro Rożnowskie tonie w odpadach. 30 worków śmieci zebrano na kilometrowym odcinku
- Słynny milioner przymierza się do kolejnej inwestycji nad Jeziorem Rożnowskim
Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Wyjaśniamy różnicę
