https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te sądeckie firmy zna cała Polska. Ich właściciele często startowali od przysłowiowego "zera". Dziś to milionerzy

Alicja Fałek
Sądeckie firmy to najwięksi pracodawcy w całym regionie
Sądeckie firmy to najwięksi pracodawcy w całym regionie Archiwum Polska Press
Sądecczyzna to zagłębie firm, z których część jest znana nie tylko w naszym kraju, ale także na całym świecie. Ich właściciele zaczynali skromnie, często od zwykłego rodzinnego biznesu, by z czasem stać się polskimi i światowymi liderami w swojej dziedzinie. Zobacz największe i najbardziej znane sądeckie firmy.

Nowy Sącz nie bez przyczyny nazywany jest zagłębiem milionerów. Od lat mieszkańcy miasta, ale też regionu oraz właściciele firm prowadzonych w tym regionie znajdują się w czołówkach rankingów najbogatszych ludzi w Polsce. Lody Koral, okna Fakro, Bramy Wiśniowski i wiele innych marek przychodzi na myśl, gdy zapytamy o znane sądeckie firmy.

Większość z przedsiębiorstw powstawała w okresie transformacji ustrojowej. Ich właściciele zaczynali od przysłowiowego "zera". Bracia Koral swoje słynne lody najpierw rozwozili maluchem. Ryszard Florek wspólnie z Krzysztofem Kronenbergiem założyli mały zakład stolarski, a produkcją okien dachowych zajęli się, gdy jeszcze nie były popularnym rozwiązaniem. Kazimierz Pazgan pierwsze pieniądze zarobił grą na trąbce, potem na ojcowiźnie wybudował trzy kurniki, gdzie dziennie produkował ok. 30 tysięcy jaj, by na koniec stworzyć Konspol - pierwszą w Polsce firmę prywatną, która zajęła się przetwórstwem mięsa.

W Nowym Sączu swoją siedzibę ma także znana w całym świecie firma Newag, która produkuje pociągi i lokomotywy. Dzięki bogatym złożom wody mineralnej na Sądecczyźnie produkowanych jest wiele wód. Jakie inne znane marki pochodzą z Nowego Sącza i regionu? Zobacz nasze zestawienie.

Te sądeckie firmy zna cała Polska. Ich właściciele często startowali od "zera"
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Parowóz przed dworcem PKP od 1987 roku jest jednym z najbardziej znanych miejskich pomników

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska