Zdewastowany pomnik zauważyli przed tygodniem pracownicy firmy SUEZ Małopolska, z którym miasto Nowy Sącz ma podpisaną umowę na zarządzanie cmentarzami komunalnymi.
- Skradzione zostały z górnych ścian obelisku metalowe symbole w postaci skrzyżowanego sierpa i młota oraz namalowano białą farbą na narożnych elementach cokołu symbole Polski Walczącej, a na kamiennym podeście otaczającym pomnik napis o treści: „Precz z komuną” - wylicza Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego.
Straty związane z dewastacją wstępnie oszacowano na pięć tysięcy złotych.
Uszkodzenie wojskowego monumentu zostało zgłoszone sądeckiej policji, która prowadzi postępowanie w sprawie dewastacji pomnika poświęconego pamięci czerwonoarmistów.
Na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana spoczywa 736 żołnierzy, którzy polegli w walce i zmarli od ran odniesionych w czasie walk toczących się na Sądecczyźnie w styczniu 1945 r.
Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu podkreśla, że za uszkodzenie pomnika oraz kradzież jego elementów grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat. Brakowi szacunku do zmarłych dziwi się Łukasz Połomski, sądecki historyk.
- W nekropoliach z I wojny światowej często ramię w ramię leżą żołnierze przeciwnych obozów i nikomu to nie przeszkadza - podnosi Połomski. - Widać nie wystarczyło usunięcie pomnika czerwonoarmistów z Alei Wolności i przeniesienie szczątków pochowanych tam żołnierzy na cmentarz, skoro ktoś posługujący się patriotycznym symbolem, dewastuje miejsce pochówku żołnierzy - dodaje. Jak poinformowała nas Monika Zagórowska z Biura Prasowego Urzędu Miasta Nowego Sącza z pomnika zostanie usunięta biała farba.
Sprawą odtworzenia symboli sowieckich zajmuje się wojewoda Piotr Ćwik, który przed podjęciem decyzji skonsultuje się z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.
Wojewoda małopolski w liście do Piotra Glińskiego wyraża wątpliwość co do przywracania na pomniku symboli skrzyżowanego sierpa i młota.
„Nie ma przeszkód prawnych do odtworzenia skradzionych elementów, jednak symbol ten jest powszechnie kojarzony z ustrojem komunistycznym” - podkreślił w piśmie do ministra. Dodał, że na cmentarzach wojennych, na których spoczywają żołnierze radzieccy, umieszczano na pomnikach i nagrobkach pięcioramienną gwiazdę koloru czerwonego, złotego lub srebrnego.
- Przywrócenie więc na pomniku symbolu skrzyżowanego sierpa i młota może zostać oprotestowane przez społeczność lokalną i stać się powodem kolejnych dewastacji.
Wojewoda nie wyklucza, że odtworzenia dotychczasowej symboliki pomnika może żądać Federacja Rosyjska. Dlatego też prosi ministra o zajęcie stanowiska. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymał.
ZOBACZ KONIECZNIE
IX Sądeckie Targi Ślubne z pokazem mody i bielizny. Wszystko, co potrzebne do wymarzonego ślubu
Miss Studniówki 2019. Najpiękniejsze maturzystki z Małopolski! Zobacz zdjęcia
Tych osób poszukuje sądecka policja. Zobacz ich dane i zdjęcia! [LISTY GOŃCZE]
Zobacz, czym do pożarów jeżdżą strażacy ochotnicy z Sądecczyzny
Uczniowie piszą klasówki, a nauczyciele... płaczą. Oto hity szkolnych sprawdzianów!
Sądecczyzna. Gwiazdy i celebryci z sądeckimi korzeniami. Zobacz zdjęcia
FLESZ: Piątkomania we Włoszech. Italia śpiewa piosenki o Polaku