Od 2015 r. laureatami nagrody są osoby i organizacje, które aktywnie działają na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku.
- W całej Polsce jest wielu ludzi, którzy działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów. Poprzez Nagrodę POLIN chcemy wyrazić uznanie i wdzięczność za ich pracę - wyjaśnia Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i przewodniczący Sądu Konkursowego Nagrody POLIN. - Zależy nam, by pokazać, jak ważne i potrzebne jest to, co robią, bo to właśnie dzięki nim odradza się pamięć o historii polskich Żydów. To oni realnie przyczyniają się do wzajemnego szacunku i zrozumienia między Polakami i Żydami - dodaje.
Centrum Żydowskie w Oświęcimiu powstało w 2000 r., by zachować pamięć o miejscowej społeczności żydowskiej i uczyć o współczesnych zagrożeniach związanych z antysemityzmem, uprzedzeniami i nienawiścią.
- Dla nas ta nagroda to motywacja do jeszcze bardziej ciężkiej pracy - mówi Tomasz Kuncerwicz, dyrektor Centrum-Muzeum Żydowskiego w Oswięcimiu. - Dziękujemy wszystkim, którzy od niemal 20 lat towarzyszą nam we wspaniałej podróży, odkrywając na nowo historię żydowskiego Oświęcimia - dodaje.
FLESZ: Prawo autorskie - Parlament Europejski przegłosował dyrektywę
