Zaglądamy do ostatniego opracowania Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Według Zespołu Ekspertów ds. Prognozowania Cen Podstawowych Produktów Rolno–Żywnościowych, ze względu na globalny popyt, ceny masła w blokach nadal będą wysokie. Jeśli chodzi o marzec, mają być wyższe o 17-26% niż w analogicznym okresie sprzed roku. Mowa bowiem o 21,40 – 22,90 zł/kg.
Sprawdź także:**Ceny serów w Polsce już znacznie spadły, wszystko przez import. Branża mleczarska chce wyjaśnić tę sprawę
Jeśli chodzi o odtłuszczone mleko w proszku, w dalszym ciągu będą miały na niej wpływ potężne zapasy** zgromadzone w unijnych magazynach. Prognozy na marzec? Cena może ukształtować się na poziomie 7,20 – 7,70 zł/kg. To o 10-16% mniej niż w analogicznym okresie 2017.
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas
Przenieśmy się do 2030 roku. Raport Komisji Europejskiej głosi, iż dostawy mleka w Unii wyniosą 175,2 mln ton. Czyli, będą o 13,3% wyższe niż w 2017 roku.
W 2030 roku światowa produkcja mleka ma osiągnąć ponad miliard ton.
Przewidywane zainteresowanie produktami mleczarskimi? Konsumpcja wyniesie około 900 tys. ton rocznie (głównie ser i inne produkty). Spożycie czystego mleka pitnego nadal będzie zaś spadać.
Według raportu KE, produkcja mleka będzie rosła o około 1% rocznie.
Jak widzi przyszłość Polska Izba Mleka?
– W oparciu o ceny kontraktów terminowych i już ogłoszone obniżki możemy spodziewać się, że ceny mleka będą spadać od początku roku. Oczekujemy, że presja ta utrzyma się również w II kwartale 2018 roku, ponieważ właśnie wtedy produkcja mleka wzrośnie, a ceny tłuszczu mlecznego nadal będą spadać z wysokich poziomów, odnotowanych w połowie 2017 roku. W drugiej połowie 2018 roku rynek będzie bardziej ustabilizowany opisuje mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.
Źródła informacji: PFHB, Polska Izba Mleka