https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chaty hobbitów? Nie góralskie domy, które projektuje "Gaudi z Podhala". Kim jest? Zaskoczenie!

Aurelia Lupa
Archiwum Sebastiana Pitonia
Nazywają go góralskim Gaudim. Pochodzący z Kościeliska architekt Sebastian Pitoń tworzy projekty górskich domów innych niż wszystkie. Niektórym kojarzą się one z Tolkienowskim światem z Hobbita i Władcy Pierścieni.

Jak mówi Sebastian Pitón, w swojej pracy inspiruje się katalońskim architektem Antonim Gaudim. Jednocześnie czerpie też ze spuścizny Stanisława Witkiewicza, twórcy tzw. stylu zakopiańskiego, nazywanego też podhalańskim i witkiewiczowskim.

W moim przypadku fascynacja prostotą u Witkiewcza była poszukiwaniem formy doskonałej, którą mamy w naturze. Tam nie ma linii prostych wszystko jest organiczne, obłe, doskonałe - podkreśla architekt z Kościeliska

Efektem tej fascynacji są niezwykle plastyczne projekty wykonane przede wszystkim w drewnie.

W projektach zachowana jest forma tradycyjna, bryła ogólna czyli np. półszczytowy dach. Jednak patrząc na budynek z bliska, każdy może przekonać się, że coś jest innego w tych projektach. Coś, co nie do końca pasuje do tej tradycyjnej formy. To liczne krzywizny, obłe kształty dachu, zakręcone schody czy kominy rodem z bajki. Wielu dopatruje się w pracach Pitonia nawiązań do sztuki hiszpańskiego twórcy Antonio Gaudiego. Sam projektant podkreśla swoją fascynację twórczością tego architekta. Nie kryje, że w swoich realizacjach czerpie z dorobku artystów secesyjnych.

Okazuje się, że jego niemal fantazyjne potraktowanie architektury góralskiej wielu zaskakuje.

Na początek swojej pracy zawodowej pan Sebastian spotkał się z dużą rezerwą ze strony miejscowych inwestorów. Jak sam podkreśla, to przyjezdni byli gotowi zaryzykować nietypowy projekt budynku. Byli otwarci na nową formę ubraną w tradycyjne materiały jakim jest drewno. Teraz ma on na swoim koncie około 50 realizacji. To domy prywatne, hotele, pensjonaty, karczmy.

Inwestorzy decydując się na wybór projektu „góralskiego Gaudiego” robią to z rozmysłem.

Budynki wyróżniają się na tle innych, a w biznesie o to chodzi. Inność przyciąga ludzi. - Kiedyś właściciele domu zaprojektowanego przeze mnie zadzwonił i opowiadał, ze ludzie fotografują jego dom. Nie każdy lubi takie zainteresowanie - relacjonuje architekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Sebastian Pitoń znany jest nie tylko ze swoich fantazyjnych projektów. W ostatnim czasie architekt z Kościeliska przebił się do mediów jako lider ruchu Góralskie Veto. Pitoń nie zgadza się z rządowymi obostrzeniami prowadzenia działalności gospodarczej w czasie pandemii koronawirusa, nie unikając przy tym kontrowersji. Głośno było zwłaszcza o jego lekceważących wypowiedziach na temat COVID-19.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bolesław Kurek

koszmarne

v
von Borovietzky

Epigon.

G
Gust?

Kwestia gustu. Podobne do chałupy Gargamela lub do tego hotelu ze stolicy co ma nakaz rozbiórki. Trochę za dużo tych łuków, przybudówek, nadbudówek, dobudówek.

Wybrane dla Ciebie

Dawid Kroczek, trener Cracovii: Dziękuję za bardzo dobry sezon w naszym wykonaniu

Dawid Kroczek, trener Cracovii: Dziękuję za bardzo dobry sezon w naszym wykonaniu

Kibice Cracovii byli z zespołem do końca. Nie zawiedli się

Kibice Cracovii byli z zespołem do końca. Nie zawiedli się

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska