European Property Awards to jedne z najważniejszych europejskich nagród dla architektów i projektantów wnętrz. W szranki konkursowe staja realizacje z całego kontynentu, a nagradzane są najciekawsze projekty i aranżacje wnętrz. Europejska edycja jest częścią organizowanego od prawie 30 lat konkursu International Property Awards, promującego realizacje z całego świata.
Pracownia Karpiel i Steindel Architektura ma na swoim koncie kilkadziesiąt realizacji domów, pensjonatów i hoteli na terenie Zakopane i całego Podhala. Projektanci pracowni zdobyli już dwukrotnie Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski oraz prestiżowe nagrody European Property Award za projekty m.in. domu w Tatrach oraz folwarku w Chorowicach, uznane za najlepsze domy jednorodzinne w Europie.
W tym roku projekt Osada w Kościelisku została polskim laureatem prestiżowego konkursu European Property Awards 2022 i zwycięzcą w kategorii Architecture Multiple Residence.
Punktem wyjścia dla architektów w trakcie projektowania były tradycyjne szałasy, w jakich mieszkali kiedyś pasterze wypasający owce na tatrzańskich halach. Projektanci zaproponowali bardziej współczesną, przestrzenną i funkcjonalną formę budynku.
Osada u podnóża Tatr, położona na malowniczej polanie pod Giewontem w Kościelisku składa się 6 domów o powierzchni 80 mkw. Projekt bazuje na bryle szałasu, a materiały jakie zastosowano, odwołują się bezpośrednio do wykorzystywanej od pokoleń zabudowy pasterskiej. Widoczne to jest m.in. w pokryciu dachowym. Tu zastosowano tzw. dranice, czyli surowe, nieprzetworzone drewno w formie najbardziej naturalnej, występującej na terenie Karpat. Posadowienie budynków na głazach to również nawiązanie do tradycji prostej zabudowy w Tatrach.
Dotychczas wiodącym trendem w podhalańskiej architekturze był styl zakopiański. Architekci Karpiel Steindel wykorzystali ten element budowlanego dziedzictwa Tatr w realizacji współczesnej. Pracownia twierdzi, że osada w Kościelisku to jak dotąd najwierniej odtworzona forma zabudowy pasterskiej na Podhalu.
Osada została tak zaprojektowana, by każdy budynek miał widok na panoramę Tatr. Domy w południowej części zostały całkowicie przeszklone. Budynki to połączenie drewna i kamienia za szkłem. To tworzy mariaż nowoczesnych technologii z tradycją.
Chaty hobbitów? Nie góralskie domy, które projektuje "Gaudi ...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
