Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą walczyć ze smogiem wokół Krakowa

Redakcja
fot. Michał Gąciarz
Prezydent Krakowa domaga się wprowadzenia regulacji co do jakości pieców węglowych w ościennych gminach. Mogą to zrobić władze województwa.

Jacek Majchrowski chce, aby w gminach sąsiadujących z Krakowem wprowadzono większe restrykcje dotyczące jakości pieców grzewczych. W tej sprawie wysłał wczoraj pismo do marszałka Małopolski Jacka Krupy. Prezydent rozumie, że nie można tam szybko wprowadzić zakazu palenia węglem, co planuje się w roku 2019 w Krakowie.

- Zdaję sobie sprawę, że wiele małych wsi nie ma alternatywy wobec węgla, nie dochodzi tam ani sieć gazowa, ani ciepłownicza. Jedyne co pozostaje, to dbanie o jakość instalacji grzewczej i samego węgla - wyjaśnia Jacek Majchrowski.

Okazuje się, że blisko 15 proc. zanieczyszczeń unoszących się nad Krakowem pochodzi z 14 gmin wokół niego. W sumie zamontowanych w nich jest ponad 41 tysięcy pieców węglowych. W zeszłym roku w tych miejscowościach sąsiadujących z Krakowem udało się zlikwidować tylko jeden piec węglowy.

Tymczasem zgodnie z polityką ochrony powietrza do końca 2015 roku w samej tylko gminie Liszki należałoby usunąć 296 palenisk, w Czernichowie 442, w Zabierzowie 471, w Zielonkach 244, a w gminie Kocmyrzów-Luborzyca 278 pieców.

Na razie jednak mieszkańcy będą lepiej wiedzieć, ile smogu jest w Krakowie. Trzy nowe stacje do pomiaru zanieczyszczeń stanęły w mieście. Nowa stacja mobilna została zamontowana na ul. Dietla, przy skrzyżowaniu z ul. Wielopole. Dane z urządzenia są przesyłane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który będzie je upubliczniać. Natomiast na os. Piastów, a także w Bronowicach przy ul. Złoty Róg uruchomiono tzw. poborniki pyłu zawieszonego. Docelowo zostaną one wyposażone również w mierniki automatyczne i informacja z nich powędruje do WIOŚ.

Dziś według prognoz dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza w mieście mają być przekroczone.

KOMUNIKAT WZZK

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (200 µg/m³) oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

* unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
* ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
* osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
* śledzić informacje na stronie www.malopolska.pl/powietrze o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń. Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń. Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stężeń zanieczyszczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska