Zdjęcia do filmu "Chopin! Chopin!" ruszają w sierpniu tego roku i będą realizowane w Polsce, Francji i na Majorce. Na ekranie zobaczymy również międzynarodową obsadę, a postacie będą mówić po polsku, francusku i hiszpańsku. Reżyserem będzie Michał Kwieciński, a za zdjęcia odpowiada Michał Sobociński. Scenariusz napisał Bartosz Janiszewski. Za produkcję odpowiada Akson Studio, które zrealizowało takie filmy jak: "Wałęsa. Człowiek z nadziei", "Miasto 44", "Filip", "Teściowie" czy "Powidoki".
Fryderyk Chopin jest gwiazdą arystokratycznego Paryża i żadne przyjęcie nie może obejść się bez jego obecności. Mimo druzgocącej diagnozy - gruźlicy, mężczyzna stara się żyć pełnią życia. Przede wszystkim chce tworzyć i całkowicie poświęcić się muzyce - tak jak Bach i Mozart, jedyni kompozytorzy, których cenił.
- Chopin wypowiedział muzyczną wojnę przeszłości - i ją wygrał. Bez niego jazz i wiele innych nurtów w muzyce nie byłoby takie, jakie znamy. W jego krótkim życiu towarzyszyły mu trzy siły: miłość, muzyka i choroba, które walczyły o niego do końca. I o tym właśnie będzie film „Chopin, Chopin!” - o losie i psychice unikalnego, pięknego człowieka - mówi Michał Kwieciński.
W rolę Fryderyka Chopina wcieli się Eryk Kulm Jr. W ostatnich latach kariera tego młodego aktora nabrała tempa. Za tytułową rolę w filmie "Filip" Michała Kwiecińskiego otrzymał Polską Nagrodę Filmową - Orła oraz Nagrodę Imienia Zbyszka Cybulskiego, która przyznawana jest obiecującym aktorom o wyjątkowej charyzmie i indywidualności. Warto dodać, że wszystkie utwory Chopina, które pojawią się w filmie Kulm Jr., który ma wykształcenie muzyczne - wykona samodzielnie.
"Chopin! Chopin!" może być jedną z najdroższych polskich produkcji filmowych - jej budżet ma bowiem wynieść 64 mln złotych. PISF na realizację "Chopina" przekazał dotację w wysokości 6 mln złotych. Dotąd najdroższą polską produkcją była ekranizacja "Quo Vadis" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, która pochłonęła 76 mln. Premiera filmu „Chopin, Chopin!” zaplanowana jest na 2025 rok.
Latem zeszłego roku powstały zdjęcia do produkcji zatytułowanej "Niepewność", opowiadającej o młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza i Maryli Wereszczakówny. Będzie to zarówno kinowy film, jak i telewizyjny serial. Na fotelu reżysera zasiadł ceniony weteran – Waldemar Szarek.
Wakacyjna wędrówka prowadzi 22-letniego poetę do sielskiego dworku pod Nowogródkiem. Często bywa tu Tomasz Zan, przyjaciel Adama ze stowarzyszenia Filomatów, nieszczęśliwie zakochany w Maryli, córce właścicielki. Maryla pozostaje nieczuła na zaloty Zana, ale szybko zwraca uwagę na nowego przybysza.
Adam odwzajemnia zainteresowanie, lecz próbuje się powstrzymać, ze względu na przyjaciela. Uczucie między młodymi rośnie jednak z każdą chwilą. Gdy Zan zmuszony jest wyjechać, wydaje się, że przeszkody stojące na drodze do spełnionej miłości zostały pokonane, a notatnik szczęśliwego poety zapełnia się kolejnymi wierszami.
„Niepewność” to historia płomiennego romansu w sielskiej scenerii szlacheckiego majątku, która zainspirowała powstanie „Ballad i romansów”. W jej tle zobaczymy zmartwienia i nadzieje Polaków doby pierwszych lat Królestwa Kongresowego pod berłem cara Aleksandra I" - zapowiada TVP, która produkuje film i serial.
W rolę Adama Mickiewicza wciela się Nikodem Rozbicki, a Maryli Wereszczakówny - Aleksandra Piotrowska. Na drugim planie zobaczymy m.in. Dorotę Landowską, Adriana Zarembę, Antoniego Sałaja, Pawła Charytona, Marka Kalitę, Piotra Garlickiego i Andrzeja Mastalerza.
Zdjęcia do „Niepewności” realizowane były m.in. w Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej, w Dworze w Turowej Woli czy w Muzeum Adama Mickiewicza – Pałacu w Śmiełowie. Premiera jeszcze w 2024 roku.
