https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Młodzież masowo rezygnuje z religii

Magdalena Balicka
Uczniowie chrzanowskich szkół uważają, że religia w szkołach jest zbędna, a lekcje są nudne. Księża są zaniepokojeni. W dużych miastach Polski z religii rezygnuje nawet 60 proc. uczniów.

Co czwarty uczeń w I Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie wypisał się z lekcji religii w tym roku (100 na 514). W ubiegłym roku - 20. W drugim chrzanowskim liceum z tych zajęć zrezygnowało 50 młodych ludzi. Także w gimnazjach coraz więcej dzieci woli spędzić czas w bibliotece lub wybrać etykę, niż pójść na zajęcia z księdzem. A ci martwią się, że młodzież zejdzie przez to na złą drogę, choć próbują tłumaczyć tę tendencję potrzebą wolnego czasu.

- Jeśli mają wybór: uczyć się dodatkowego przedmiotu lub pójść na podwórko, wybierają to drugie - uważa ksiądz Mariusz, nauczający religii w I LO w Chrzanowie.

Młodzież jest odmiennego zdania. Większość uważa, że lekcje są nudne i do niczego im się nie przydadzą w życiu. 18-letnia Ania z I LO mówi wprost. - Nie zgadzam się z teoriami, które głosi kościół, a z księżmi nie da się wejść w polemikę - przekonuje nastolatka.

Jej rówieśniczka Kamila chętnie porozmawiałaby o bieżących problemach, np. o in vitro, oddawaniu narządów, tabletkach wczesnoporonnych. - To są jednak tematy tabu - podkreśla dziewczyna.

Ksiądz Mariusz przekonuje, że stara się tak prowadzić lekcje, by młodzież się nie nudziła.

- Czasem puszczam film, prowokuję do dyskusji także na kontrowersyjne tematy - podkreśla. W środę rozmawiał z młodzieżą o... zakonach. Nie jest w stanie jednak zmusić uczniów do przyjścia na jego zajęcia.- Większość tych, którzy zrezygnowali, jest w klasie maturalnej. Pewnie uznali, że przyda im się więcej czasu na naukę - tłumaczy.

17-letnia Ania z I LO nie uczęszcza na religię, bo jej rodzice są ateistami, a i ona nie wierzy w Boga. - Moje poglądy są sprzeczne z tymi, które głosi ksiądz, więc po co tracić czas - wyznaje. Jej kolega, 18-letni Dominik, pochodzi natomiast z mocno wierzącej rodziny.

- Sam chodzę regularnie do kościoła i się tego nie wstydzę. Mam lekcje z katechetą, a nie księdzem i muszę przyznać, że nie są wcale takie nudne. Można się nawet pokłócić - twierdzi 18-latek.

Zarówno w szkołach średnich, jak i gimnazjach są dwie godziny religii tygodniowo. Dla porównania - biologii jest tylko jedna. Ocena z religii może obniżyć uczniom średnią. Niektórzy nie chcą ryzykować. Dorosły uczeń może całkowicie zrezygnować z religii lub wybrać zamiast niej etykę.

Fakty

W I LO w Chrzanowie na religię nie chodzi 100 na 514 uczniów.

W II Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie 50 uczniów na 507 zrezygnowało z tego przedmiotu.

W XXII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jose Marti w Warszawie na religię nie uczęszcza 65 proc. z 579 uczniów.

W II LO w Poznaniu „nie’’ religii powiedziało 190 osób (co czwarty licealista)

Od roku szkolnego 2014/2015 życzenie uczestnictwa w zajęciach z religii składa się w formie oświadczenia pisemnego. Dotyczy to zarówno uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, jak i ponadgimnazjalnych.

Za prowadzenie lekcji religii księża i katecheci otrzymują wynagrodzenie jak inni nauczyciele.

Komentarze 36

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Rodzice nie mają nic do powiedzenia (nowego, mądrego), bo też chodzili na religię. Sami mają pusto w głowie. Hipokryzją jest twierdzenie, że religia=mądrość.
D
Dlatego
A jeszcze przy obecnych wlodarzach to tak wstecz ze 20 lat klimat będzie !!! Paranoja ;-);-)
o
obserwer
No to maturkę macie już "z grzywki" - hi! Hi! Hi!
o
olo
Powinno sie uczyc przedmiotow przydatnych i praktycznych w zyciu a na co komu religia? Etyka w zupelnosci wystarczy
n
normalny
apetyczny przystojniak, tylko dla niego otworzyłem artykuł
E
Ej
"Pan redaktor" chodziła na religię. Na matematykę już nie.
L
Lusie
Na studiach miałam zajęcia z profesorem Majcherkiem. On nigdy nie sprawdzał obecności, a sala zawsze była pełna. Ba, na wykłady przychodzili ludzie z innych kierunków i innych uczelni. Od tego czasu jestem zdania, że jeśli wykładowca nie ma talentu pedagogicznego - wykład zaczyna od sprawdzenia obecności.
L
Lusie
E tam, konstytucję się zmieni. W nocy.
l
logik
Religii są dwie godziny, a informatyki mają tylko godzinę. Natomiast w drugiej i trzeciej klasie religii nadal są dwie godziny a informatyki nie ma już w ogóle... Tak wygląda nasza szkoła. Technicznych przedmiotów się nie uczy bo po co... Żal na to patrzeć.
M
Maciej
Wydaje mi się, że Pani Ewa zastosowała sarkazm. Z oceny komentarza wynikałoby, że została niezrozumiana. Był to prześmiewczy komentarz dotyczący obecnej władzy, która kojarzy się głównie z silnie demonstrowaną wiarą i pewną stacją radiową, której nazwę pozwolę sobie pominąć.
s
stereotyp
Pani redaktor prawdopodobnie nie miała jeszcze obowiązkowej matematyki na maturze, więc liczby wystarczy że brzmią, nie ważne jakie :)
Śpieszmy się uczyć matematyki...
B
Boniek
Fajna koleżanka Ruda, tylko dla niej otworzyłem ten artykuł :)
a
ala123
Młodzież jest dziś zajęta konsumowaniem "tego świata" doświadczaniem wszystkiego na własnej skórze ... nie wiem czy to dobrze czy źle ... czas pokaże ...
Wydaje mi się jednak, że wartości są ważne ... nie byłoby tyle krzywdy ludzkiej na świecie i tyle prób oszustw ... , w których najczęściej chodzi o pieniądze ... za mało odczuwamy ... za mało szanujemy innych i samych siebie ... jesteśmy leniwi ... i egoistyczni ... musimy mieć wszystko "tu i teraz" i nie jesteśmy w stanie wybaczać ... bo po co? kliknę gdzie indziej ...
Dopuszczamy nieuczciwość, kłamstwo, lenistwo ... i to nas zgubi
Rodzice mają w nosie przyszłość swoich dzieci ... nie wychowują ich, nie pokazują im, żadnych wartości ... a tak wychowany człowiek nie będzie ani dobrym małżonkiem, ani rodzicem, ani przyjacielem, kumplem, ani też pracownikiem ... jednym słowem skazany jest na porażkę w społeczeństwie ... będzie się dziwił dlaczego jest sam, dlaczego nic mu się nie udaje ... a przecież zawsze miał tak wiele do powiedzenia i doskonale wiedział co mu się w życiu przyda a co nie ...
r
ratusz
jak widać nie jest bzdurą - Kościół wprowadził do szkół Okrągły Stół i premier Mazowiecki. SBkom biskup Orszulik zapewnił razem ze TW-solidarnością "Grubą kreskę", a SBcy oddali księżom szkoły i inne przywileje (kto pamięta arogancję kleru dogadanego z SBkistanem w latach 90tych ten wie jak było... ).
P
Piotr
Które nie są wyznania katolickiego. Odebranie Im prawa do pójścia na studia wyższe byłoby nie zgodne z naszą konstytucją
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska