Chrzanów. Petycje mieszkańców trafiły do kosza. Kolejne bloki powstaną na os. Młodości i Północ-Tysiąclecie [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Mieszkańcy os. Młodości w Chrzanowie protestują przeciwko planom budowy bloku. Teren przy ul. Kalinowej
Mieszkańcy os. Młodości w Chrzanowie protestują przeciwko planom budowy bloku. Teren przy ul. Kalinowej Sławomir Bromboszcz
Udostępnij:
Mieszkańcy chrzanowskich osiedli Młodości i Północ-Tysiąclecie przegrali batalię o zablokowanie "zagęszczenia zabudowy". Nowe bloki powstaną na trzech gminnych działkach w sąsiedztwie już istniejących bloków. We wtorek (7 grudnia) ma zostać podpisany akt notarialny powołujący spółkę SIM Zagłębie, która zajmie się realizacją inwestycji.

Chrzanów. Petycje mieszkańców trafiły do kosza. Kolejne bloki powstaną na os. Młodości i Północ-Tysiąclecie

Mieszkańcy wielkich miast, do których wkroczyli patodeweloperzy, mogą z zazdrością spoglądać na chrzanowskie osiedla, które posiadają liczne skwery, tereny zielone i wolne przestrzenie. Najatrakcyjniejsze, duże działki na osiedlach Młodości i Północ-Tysiąclecie wkrótce mają zostać jednak zabudowane. Burmistrz Robert Maciaszek zamierza przeznaczyć trzy gminne działki pod budowę bloków. Mowa o terenach przy ul. Kościelnej, Kalinowej i Zielonej.

To jedyne gminne tereny, które jesteśmy w stanie przeznaczyć pod zabudowę wielorodzinną - tłumaczy Robert Maciaszek.

Mieszkańcy bloków sąsiadujących z tymi terenami protestują przeciwko planom zagęszczenia zabudowy. Nie chodzi tu tylko o mniej atrakcyjny widok z okna, ale jak argumentują, o pogorszenie jakości ich życia poprzez zanieczyszczenia wynikające z zablokowania korytarzy powietrznych, podtopienia będące wynikiem zaburzenie warunków hydrologicznych oraz zwiększony hałas.

Do Urzędu Miejskiego w Chrzanowie wpłynęło kilka petycji w tej sprawie. Wszystkie zostały jednak uznane za bezzasadne i odrzucone przez radnych. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Radny Ryszard Kosowski, były burmistrz, zwracał uwagę, że w uchwałach przygotowanych przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji brakuje szczegółowego uzasadnienia powodów odrzucenia petycji. Obecny burmistrz przedstawił uzasadnienie, które trafiło do komisji. Argumentuje w nim, że zwarta forma zabudowy przyczynia się do realizacji podstawowych celów zrównoważonego rozwoju, takich jak zmniejszenie zużycia energii, mniejsza emisja zanieczyszczeń i mniejsze natężenie hałasu. To także lepsza dostępność do usług i transportu.

Brak nowych mieszkań jest hamulcem do rozwoju miasta. Radni już wcześniej, na październikowej sesji, przyjęli nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Chrzanów, które otwiera drogę do realizacji inwestycji na wspomnianych działkach. Prace nad studium trwały 2,5 roku, wówczas mieszkańcy mieli okazję wnosić swoje uwagi.

Gmina Chrzanów pozyskała 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na utworzenie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. We wtorek (7 grudnia) radni głosować będą nad projektem uchwały o wniesieniu wkładu własnego do spółki w postaci działki przy ul. Kalinowej i Zielonej. Budowa bloków powinna ruszyć tam w przyszłym roku, natomiast pierwsi najemcy będą mogli wprowadzić się w 2023 roku. Ma tam powstać 80-100 mieszkań.

Działka przy ul. Kościelnej ma natomiast zostać wniesiona aportem do Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Chrzanowie, które zajmie się budową bloków na tym terenie. Należy wspomnieć, że przy tej ulicy prywatny deweloper rozpoczął na początku tego roku budowę bloku na 48 mieszkań. Wkrótce zatem ta zielona wyspa na os. Młodości zostanie niemal w całości zabudowana.

FLESZ - Ile w tym roku wydamy na święta? Jak zamierzamy je spędzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie