W przeglądzie artystycznym w tym roku weźmie udział 250 małych uczestników. Tematem będą: pieśń i piosenki obyczajowe o dziecku, kołysanki, gry i zabawy, wyliczanki, tańce, obrzędy i zwyczaje dotyczące dzieci.
- Folklor krakowiaków zachodnich jest niezwykle bogaty. Chcemy ocalić go przed zapomnieniem. Dzieci bardzo on interesuje, a w szczególności gry i zabawy. Świetnie się przy tym bawią. To doskonała alternatywa dla siedzenia przed komputerem - podkreśla Aneta Drzewiecka, kierownik Działu Animacji Kultury i Mediów w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzano-wie.
Jak podkreśla, uczestnictwo w festiwalu rozbudza zainteresowanie dzieci folklorem, służy przekazywaniu tradycji dziedzictwa kulturowego.
Występy będą oceniane przez jury. Pod uwagę będą brane: zgodność z tradycją regionu (tekst, gwara, strój, rekwizyty), dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny. Warto zaznaczyć, że program powinien być dostosowany do wieku i możliwości interpretacyjnych artystów.
Dzieci swoje umiejętności prezentować będą w trzech kategoriach: piosenki, tańców oraz zabaw i gier dziecięcych. Śpiewać mogą zarówno solo, jak i w zespole.
W czwartek na scenie będzie można zobaczyć dzieci ze szkół podstawowych. Ich występy rozpoczną się o godz. 9. Najlepszych małych artystów poznamy w piątek. O godz. 10 odbędzie się podsumowanie przeglądu i wręczenie nagród. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają krakowską skrzynię, a wszyscy dyplomy.
W piątek dodatkowo nauczyciele wezmą udział w warsztatach dotyczących edukacji regionalnej oraz otrzymają zeszyt metodyczny z konspektami zajęć z edukacji regionalnej dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
- To będzie kompleksowa wiedza w pigułce. Będą przykłady m.in. piosenek i tańców. Warsztaty techniki śpiewu oraz podpowiedzi, skąd czerpać wiedzę nt. folkloru. Jak się okazuje, nie wszystko, co nam się wydaje, że jest dobre i autentyczne, faktycznie takie jest - podkreśla Aneta Drzewiecka.
TOP 10 najfajniejszych miejsc w Małopolsce zachodniej, gdzie...
KONIECZNIE SPRAWDŹ: