Chrzanów. W lasach trwa masowa wycinka drzew. Milion nowych zostanie w tym roku posadzonych
Tylko w tym roku na terenie Nadleśnictwa Chrzanów - na powierzchni 167 ha - posadzone zostanie nowe pokolenie lasu, tj. 950 tys. sadzonek 25 gatunków drzew.
Oczywiście, mając na względzie żyzność naszych gleb większość z nich stanowi sosna, ale duży udział mają również dąb, buk, brzoza, olcha i świerk. Nie zabraknie także jodły, modrzewia, lipy, wiązu, klonu oraz innych gatunków biocenotycznych - mówi Anna Rejdych, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Chrzanów.
Leśnicy podkreślają, że lasy to dziedzictwo przekazane przez przodków i tym samym dobro, które jesteśmy zobowiązani zostawić dla przyszłych pokoleń. Na piękny las w miejscach, gdzie w tym roku posadzone zostały drzewa przyjdzie nam poczekać 15-20 lat.
Leśników w odnawianiu drzewostanu wspierają mieszkańcy, organizacje, zakłady pracy. W akcję sadzenia drzew m.in. zaangażowali się już po raz 10 uczniowie ze szkolnych kół chrzanowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W okolicy osiedla Stella w Chrzanowie posadzili oni 700 sztuk sosny. Z kolei pracownicy firmy Dan Cake wraz z rodzinami, pracownicy Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, a także dzieci z klubów sportowych i organizacji wspieranych przez firmę w ramach akcji "Robimy Klimat" posadzili w Wygiełzowie 4000 drzew.
Już za kilka lat stworzą całkiem spory las. Cieszymy się, że w jego powstanie zaangażowała się nasza firmowa społeczność - mówi Małgorzata Chudzik, członek zarządu Dan Cake Polonia.
Pomogły protesty w obronie lasów
Akcje sadzenia nowych drzew cieszą mieszkańców miejscowości sąsiadujących z obszarami leśnymi, martwią natomiast ciągle trwające masowe wycinki. Kilkukrotnie już protestowali przeciwko wyrębowi drzew. Protesty te okazały się skuteczne. Nadleśnictwo Chrzanów m.in. w przypadku Puszczy Dulowskiej dokonało zmian w planie urządzenia lasu obowiązującym na najbliższe 8 lat. Dzięki temu drzewa nie zostaną wycięte przy głównym dukcie biegnącym przez puszczę. Ich wycinka planowana jest natomiast w kolejnym 10-letnim planie urządzenia lasu w latach 2030-2039.
Dzięki prowadzonej gospodarce leśnej widoczna jest wielofunkcyjność polskich lasów. Drzewostany to wielkie fabryki tlenu, dystrybutory czystego powietrza, magazyn wody, środowisko życia wielu gatunków roślin i zwierząt oraz miejsce spędzania wolnego czasu. Las jest również producentem drewna. Tak, drewno jest z lasu. Pamiętajmy, że jest to wspaniały ekologiczny, odnawialny, całkowicie biodegradowalny materiał. Znajduje on zastosowanie aż w 30 tysiącach produktów wykorzystywanych w wielu dziedzinach naszego życia - dodaje Ewelina Boruń, zastępca Nadleśniczego.
Leśnicy tłumaczą, że 70 proc. drzewostanów w Puszczy Dulowskiej to drzewostany z przewagą sosny. Ok. 60 proc. z nich posadzone zostało w okresie międzywojennym. Większość osiągnęła już wiek rębności, stąd taka skala pozyskania. Po przeprowadzonej wycince na poszczególnych działkach w ciągu najbliższych dwóch lat zostaną posadzone nowe drzewa. Dopiero po 3-4 latach, gdy uprawa - młody drzewostan osiągnie jakość gwarantującą dalszy wzrost, a w przyszłości dobry jakościowo drzewostan, będzie możliwa wycinka kolejnych działek. Taka przebudowa lasu może potrwać nawet 30 lat w przypadku rębni stopniowej i niektórych rębni złożonych w pozostałych przypadkach okres odnowienia jest krótszy i wynosi nie więcej niż 10 lat.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- TOP 20 najbardziej popularnych nazwisk w powiecie chrzanowskim
- Trzebinia. Ruszyła budowa restauracji KFC przy węźle autostradowym A4
- TOP 5 wulkanizatorów w Chrzanowie. Bo już czas na wymianę opon
- Powspominajmy! Archiwalne zdjęcia Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini
- Gdzie wybrać się na wycieczkę? TOP 10 wyjątkowych miejsc na wiosenny wypad za miasto
FLESZ - Przyszłość transportu kolejowego
