Chrzanów. Ważą się losy budowy spalarni odpadów. Mieszkańcy protestują. Decyzja ma zapaść do końca roku
Veolia Południe zamierza w swoich ciepłowniach zastąpić węgiel paliwem alternatywnym. W przypadku instalacji zlokalizowanej w Chrzanowie pomiędzy dwoma osiedlami Stella oraz Młodości wybór padł na pre-RDF / RDF, czyli frakcje kalorycznych odpadów komunalnych, które z uwagi na swoją łatwopalność nie nadają się do recyklingu. Instalacja w Chrzanowie miałaby przekształcać termicznie ok. 23,6 tys. ton odpadów rocznie, co pozwoliłoby na zmniejszenie zużycia węgla o 10 tys. ton rocznie. W okolicy ciepłowni znajdują się domy jednorodzinne oraz ogródki działkowe, a od najbliższych bloków dzieli ją odległość ok. 350 metrów. To właśnie lokalizacja zakładu budzi największe obawy i protesty mieszkańców.
Nie zgadzamy się na trucie naszego środowiska. To jest nasza ziemia, nasze domy, nasze zdrowie. Obowiązkiem burmistrza jest działać zgodnie z wolą ludzi - podkreśl jedna z liderek inicjatywy "NIE dla spalarni w Chrzanowie".
Wśród protestujących największe obawy budzi emisja dioksyn i furanów, czyli rakotwórczych związków. Mieszkańcy zwracają uwagę jednak nie tylko na kwestie środowiskowe. Jak podkreślają taka inwestycja to kolejny krok w kierunku monopolizacji rynku ciepła i dyktowania przez Veolię Południe cen. - Mieszkańcy w tym roku już dwa razy dostali podwyżki za centralne ogrzewanie od Veoli, a w planie w tym roku czeka trzecia podwyżka. Nie zgadzamy się na uzależnianie nas od kaprysów obcej firmy - dodaje.
Protestujący na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej w Chrzanowie złożyli kolejną petycję przeciwko planom budowy spalarni. Podpisało się pod nią kolejnych tysiąc mieszkańców. Sumując wszystkie poprzednie petycje w tej sprawie udało się zebrać już ok. pięć tysięcy głosów.
Veolia Południe w lipcu ub. roku rozpoczęła długą formalną drogą zmierzającą do uzyskania decyzji środowiskowej dotyczącej planowanej inwestycji. Burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek wydał postanowienie o nałożeniu obowiązku wykonania przez inwestora raportu oddziaływania na środowisko. Przygotowała go firma Savona Project. Autorzy raportu zaprezentowanego w lutym br. uważają, że spalarnia pre-RDF-u mająca znajdować się w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i osiedla bloków będzie bezpieczna zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi.
Teraz uzgodnienia przed wydaniem decyzji środowiskowej wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie. Wymienił warunki, po których spełnieniu dopuszcza możliwość powstania tej inwestycji. Ponadto nie stwierdził on konieczności przygotowania kolejnego raportu oceny oddziałania na środowisko tłumacząc, że przedstawione dane są wyczerpujące i pozwalają właściwie ocenić jego oddziaływanie na środowisko. Uzgodnienia RDOŚ zostaną teraz przesłane do innych jednostek zaangażowanych w wydanie decyzji m.in. sanepidu. Ocenią one czy uzgodnienia RDOŚ mają wpływ na ich wcześniejsze opinie.
Budowa spalarni to prywatna inwestycja. Obowiązkiem burmistrza jest przeprowadzenie postępowania dotyczącego wydania decyzji środowiskowej. Staram się rzetelnie i przejrzyście prowadzić to postępowanie, by nie pominąć żadnej istotnej kwestii. Do końca roku powinno zakończyć się postępowanie i zostanie wydana decyzja lub odmowa wydania decyzji - tłumaczy Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- TOP 10 szkół nauki jazdy w Chrzanowie i okolicach. Te placówki polecają kursanci
- Wmurowano kamień węgielny pod budowę Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni
- W Libiążu otwarto proekologiczne przedszkole. Jego budowa kosztowała ponad 3,4 mln zł
- Ekstremalne pasje Beaty Nadziei-Szpili. Burmistrz Alwerni skacze ze spadochronem
- Na cmentarzu zapadła się ziemia! Kilkadziesiąt grobów zniszczonych
- Chrzanów. 7-letniemu Stasiowi Orlickiemu grozi wózek inwalidzki, ale nie musi tak być
Dlaczego jesienią tak często chorujemy?
